FOTBAL  »  Superliga  »  OȚELUL - U CLUJ 1-1

VIDEO Oțelul - U Cluj 1-1, în runda #5 din Superligă » Ardelenii au smuls un punct în ultimele minute, din penalty! Clasamentul ACUM

Articol de - Publicat sambata, 12 august 2023 20:36 / Actualizat sambata, 12 august 2023 20:36

Oțelul Galați și Universitatea Cluj au remizat, scor 1-1, într-o partidă din runda cu numărul 5 din Superliga.

CFR Cluj a vrut să-i dea lovitura rivalei FCSB și să-i „fure” fostul căpitan: „Îmi dădeau de 2-3 ori mai mult, mă tot suna domnul Varga”
FCSB

Oțelul și Universitatea Cluj, egal dramatic la Galați

Peste 8.000 de fani au venit sâmbătă la stadion cu speranța că vor vedea prima victorie a Oțelului de la revenirea în Superligă. Cu 3 egaluri și o înfrângere în 4 meciuri, trupa lui Dorinel Munteanu a fost cea care a controlat partida încă din start, dornică să-și arate valoarea în fața propriilor suporteri.

Bodișteanu (15) a fost primul care a creat pericol la poarta celor de la U Cluj cu șutul său din afara careului, puțin peste transversală. Moldovenii au continuat să atace și au trecut încă o dată pe lângă gol. Pop a centrat din lovitură liberă, Lovric s-a înălțat perfect, dar a trimis alături.

VAR-ul a intervenit pentru U Cluj la Galați

Gălățenii au continuat asaltul la poarta ardelenilor și chiar au reușit să marcheze în minutul 43 prin Jardan, dar reușita mijlocașului din Republica Moldova a fost anulată de VAR. Aflată pe construcție, U a încercat să iasă cu mingea la picior din careu. Bogdan Mitrea a întârziat prea mult momentul unei pase și l-a pus în dificultate pe Ovidiu Bic. Aflat sub presiune la 18 metri de propria poartă, mijlocașul lui U Cluj a direcționat mingea către un adversar.

Jardan a trimis mingea în poartă, suporterii au sărbătorit reușita, dar faza a fost analizată în camera VAR. Sorin Costreie l-a chemat pe „centralul” Horia Mladinovici să revadă acțiunea, iar concluzia a fost că Jardan l-a faultat pe Bic în momentul recuperării, o lovitură de la spate, peste picior.

N-au mai avut ce să-i facă lui Alexandru Pop

Letargia totală a clujenilor a continuat și după pauză. Oțelul la fel de montată ca în prima repriză, iar, logic golul avea să și vină pentru gălățeni. Intrat în locul lui Bodișteanu, tânărul Tănasă a luat o acțiune în flancul stâng, a centrat pe jos în mijlocul careului unde l-a găsit pe Pop, care a înscris fără emoții. Al treilea gol al Oțelului în Liga 1, al treilea reușit de Alex Pop

U Cluj a încercat să dea replica prin Ianis Stoica, dar șutul de la distanță al atacantului împrumutat de la FCSB a trecut puțin pe lângă bară.

Oțelul Galați, din nou egalată pe final

Putea fi chiar mai rău pentru „U”, Tănasă ratând 2 mari ocazii în decurs de 1 minut pe finalul meciului. N-a fost, iar ocaziile s-au răzbunat. La o fază la care nu se anunța mare pericol în careul Oțelului, portarul Relu Stoican l-a faultat pe Tescan

Nistor a punctat de la punctul cu var, aducând un egal nesperat pentru „studenți”. A doua etapă consecutivă în care moldovenii sunt egalați pe final, a 4-a remiză din primele 5 etape pentru trupa lui Dorinel Munteanu.

Clasamentul actualizat din Superliga

Final: Oțelul Galați - U Cluj 1-1

• Au marcat: Al Pop (59) / Nistor (90)
  • U Cluj a primit penalty în minutul 88, după ce Relu Stoian l-a faultat pe Tescan în interiorul careului. Nistor a transformat fără probleme și a dus scorul la 1-1.
  • Moldovenii reușesc să trimită balonul în plasă în minutul 37, prin Jardan. Golul a fost însă anulată după ce „centralul” Horia Mladinovici a consultat sistemul VAR și a sesizat un fault în atac comis de Jardan asupra lui Ovidiu Bic, mijlocașul ardelenilor.
  • 8.285 spectatori asistă la partidă, cifră oficială
  • Click AICI pentru statistici
  • Video cu cele mai importante faze

Oțelul Galați - U Cluj, echipele de start

Oțelul: Stoian - Zhelev, Yabre, Lovric, Panait - A. Lopez - Cisotti, Jardan - Al. Pop, A. Dimitrov, Bodișteanu
Rezerve: Dur Bozoancă - Tănasă, Zivulic, I. Neagu, F. Ferreira, M. Adăscăliței, G. Cîrjan, G. Nedelea
Antrenor: Dorinel Munteanu

U Cluj: Gorcea - Dimitrov, Miron, Mitrea, Vătăjelu - Perianu, Bic - Popadiuc, Nistor, Chipciu - D. Popa
Rezerve: Iliev - Oancea, Pițian, A. Hofman, Tescan, Calcan, I. Filip, G. Simion, I. Stoica
Antrenor: Toni Petrea

Stadion: Oțelul, Galați
Arbitru: Horia Mladinovici / Asistenți: Daniel Mitruți și Valentin Dumitru
Arbitru VAR: Sorin Costreie / Arbitru AVAR: Vlad Baban

Dică a făcut show în Superligă, apoi a analizat duelul FCSB - Nordsjaelland: „Rar am văzut așa ceva!”

Ovidiu Burcă dezvăluie că a fost în mijlocul farsei istorice a dinamoviștilor la FCSB - City: „Când am ajuns și am văzut minunăția aia...”

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”
S-a întâmplat fix lucrul care l-a scos din sărite pe Șucu: „Nu pot accepta așa ceva!”
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”