Articol de Daniel Grigore - Publicat joi, 20 martie 2025 14:36 / Actualizat joi, 20 martie 2025 14:36
Petrolul Ploiești a organizat astăzi conferința de presă în care a prezentat noul antrenor al echipei, pe turcul Mehmet Topal (39 de ani), revenit pe banca „lupilor galbeni” la nici 3 luni după ce demisionase.
Topal a semnat un contract valabil două luni, până la finalul sezonului în curs, cu opțiune de prelungire. Obiectivul agreat cu conducerea este clasarea pe locul 7, care le-ar permite galben-albaștrilor să dispute barajul pentru calificarea în cupele europene.
Pentru moment, turcul va putea acționa ca antrenor principal, îndeplinind un interimat de 30 de zile. Ulterior, clubul va trebui să angajeze ca antrenor principal un tehnician care deține licența Pro, ceea ce nu putem spune despre Mehmet Topal.
La conferința de astăzi, președintele clubului, Claudiu Tudor, a fost primul care a luat cuvântul.
„În această săptămână a trebuit să luăm o decizie importantă pentru club, chiar dacă nu ușoară. De comun acord am încetat contractul cu Adi Mutu. Pe această cale trebuie să-i mulțumim, chiar dacă această perioadă nu a fost una fructuoasă, așa cum ne-am dorit cu toții. Îi mulțumim pentru ce a făcut pentru noi și cu siguranță rămâne unul dintre oamenii îndrăgiți de orașul Ploiești și de suporterii Petrolului”, a spus conducătorului Petrolului.
Claudiu Tudor, la prezentarea lui Mehmet Topal: „Vom face tot ceea ce putem pentru locul 7”
„Suntem bucuroși să ne regăsim cu Mehmet Topal. Suntem bucuroși că a decis să revină acasă. Ploieștiul este a doua lui casă, se simte foarte bine, este entuziasmat și ne bucurăm că a decis să revină lângă noi. Sunt convins că vom avea rezultate bune împreună.
Sper ca băieții să reacționeze așa cum trebuie. Toți suntem de vină dacă rezultatele nu au fost cele pe care le-am dorit, nu numai Adi Mutu. Avem partea noastră de vină, jucătorii au partea lor de vină, nu doar antrenorul este de vină.
Vom face front comun în spatele lui Mehmet Topal, îl vom susține maxim, vom face tot ceea ce putem pentru a asigura cele mai bune condiții și pentru a termina pe locul 7.
Lucrurile sunt clare: el poate asigura interimatul pentru 30 de zile. După această perioadă vom face lucrurile ca la carte, așa cum le-am făcut și în perioada anterioară. Veți ști la momentul oportun. Avem 30 de zile să decidem cea mai bună variantă pentru club.
Momentan ne bucurăm că Topal este aici, asta ne dă putere. Dar nu va putea face magie. Are nevoie de sprijinul băieților. Fac un apel către ei și le vom comunica asta și în față: trebuie să își schimbe atitudinea și să arătăm cu totul altfel pentru a ne îndeplini obiectivul”, a adăugat președintele clubului.
Mehmet Topal: „Am avut multe alte oferte, dar când îți cere familia ajutorul, îl oferi”
Iată cum a justificat Mehmet Topal decizia de a reveni la Ploiești:
Revenirea este emoțională și pentru mine. Sunt foarte fericit că sunt aici. Am început un sezon greu, am avut și momente dificile. O să fie o revenire emoțională. Înainte să vin aici, am purtat discuții cu domnul Cristian (n.r. - Fogarassy, vicepreședintele clubului). A trebuit să muncească din greu ca să mă convingă (n.r. - râde). Aici am avut și momente bune, dar și probleme, dar relația mea de prietenie cu Cristian și conducerea clubului a rezistat.
Am avut multe oferte înainte să revin aici. I-am spus domnului Cristian asta, dar clubul se află într-o situație dificilă. Aici este casa mea, iar când mi-a cerut ajutorul nu puteam să-l refuz. Când îți cere familia ajutorul, îl oferi. Iar aici suntem ca o mare familie.
Poate nu avem condiții bune, precum alte echipe, dar cel mai important lucru pentru mine este că aici avem o atmosferă ca de familie. Ce s-a întâmplat în familie rămâne în familie. Nu am dat niciodată din casă. Oricum, nu are rost să redeschidem subiectul din trecut.
Am venit să continuăm treaba, am vorbit și cu jucătorii. Trebuie să ne concentrăm pe un singur lucru, să lucrăm corect, să ajungem la un nivel bun de performanță. Sunt supărat că spun asta, pentru că am dorit ca echipa să fie în play-off, dar acum vrem să ne consolidăm pe poziția a șaptea. Suntem obligați să încercăm să terminăm pe locul 7. Jucătorii au potențialul ăsta și vom reuși împreună.
În aceeași idee a comentat și vicepreședintele Petrolului, Cristian Fogarassy:
„Nu a fost ușor, pentru că avea și alte oferte. Cumva am apelat la latura emoțională. Așa făcuserăm și prima dată. Noi nu avem condiții ieșite din comun, suntem la un nivel mediu și ca infrastructură și ca buget, dar el a venit pentru că a simțit că poate face ceva.
Acum, la revenire, am apelat tot la latura emoțională. Am pus și relația personală la mijloc și am reușit să-l convingem, împreună cu Claudiu și cu toată conducerea clubului”.
Am urmărit un singur meci al Petrolului după ce am plecat, cel cu Sepsi. La celelalte nu am putut să mă uit din cauza emoțiilor. Am încercat, dar m-am simțit rău.
- Mehmet Topal, antrenor Petrolul
„Sponsori” noi la Petrolul, cu bani locali
În cadrul conferinței, Claudiu Tudor a dezvăluit și că discuțiile din ultima vreme cu autoritățile locale din Ploiești și din județul Prahova au dat roade. Se pare că prin structurile de Consiliu Local, Primărie și Consiliu Județean, în club vor intra banii necesari supraviețuirii:
Ultimele discuții avute aseară și în această dimineață cu Consiliul Local al Ploieștiului ne dau multe speranțe. Sunt convins că în zilele următoare zilele se vor îmbunătăți. Suntem deschiși ca Consiliul Local, Consiliul Județean și Primăria să intre ca membri fondatori în această Asociație.
Ei sunt de acord. Din acest moment vom face toate actele și demersurile pentru a îndeplini această formalitate. Așteptam de mult acest lucru, ca ei să facă parte din acest club. Acest club are nevoie de autorități.
Încă nu avem un termen. Am inițiat o cerere către dânșii astăzi dimineață. Se va lucra, vom vedea care vor fi pașii pentru următoarea săptămână. Dar toată lumea este deschisă să se întâmple acest lucru.


Start în campania pentru CM 2026!
Până la testele de pe teren, testează-ți cunoștințele în noul Trivia despre echipa națională și poți câștiga unul dintre noile tricouri oficiale de joc!
Donald Trump a luat o decizie la care Vladimir Putin poate doar visa!