FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

Când se va putea baza Marius Șumudică pe N'Jie și Boupendza

Marius Șumudică/ foto @FC Rapid
Marius Șumudică/ foto @FC Rapid

Articol de - Publicat vineri, 27 septembrie 2024 21:47 / Actualizat vineri, 27 septembrie 2024 22:53

Marius Șumudică, antrenorul Rapidului, a dezvăluit că Aron Boupendza și Clinton N'Jie ar putea să debuteze cu Farul, în etapa #13 din Superliga.

Cele mai sonore nume aduse de Rapid în perioada de mercato din vară pot juca abia după pauza pentru meciurile echipelor naționale. Boupendza și N'Jie încă nu sunt pregătiți din punct de vedere fizic pentru a evolua în Superliga.

Șumudică a declarat și că Rapid va juca un amical cu Voluntari în pauza internațională, iar cei doi vor prinde și atunci minute pe teren.

VIDEO. Când se va putea baza Marius Șumudică pe N'Jie și Boupendza

„Nu depinde de mine, dar cred că după întrerupere, la meciul cu Farul de acasă. Sunt doi jucători despre care cred că vor aduce plus valoare. L-ați văzut și Christensen.

Vom face și un meci amical când se întrerupe competiția, să aibă și ei minute. Am 26 de jucători la antrenament, joc maxim 10 contra 10. 6 sunt lăsați afară, e greu, mai strâmbă unul din nas.

Încerc să mă împart. Slavă Domnului că nu avem accidentați, cu excepția lui Hromada. Dar cei doi au nevoie de jocuri, de minute. Cred că vom juca un amical cu Voluntari, să prindă minute”, a declarat Marius Șumudică, la conferința de presă premergătoare meciului cu Oțelul (sâmbătă, ora 21:30).

Șumudică: „Burmaz vrea prea mult să dea gol”

Marius Șumudică a vorbit și despre situația lui Borisav Burmaz, atacantul fără gol pentru Rapid în primele 11 etape.

„Pe jucătorii care nu au avut reușite încerc să îi ajut. Eu sunt unul dintre ei, câștigăm împreună, pierdem împreună. E clar că pentru unii am diferite sensibilități, am o singură inimă, nu o pot împărți în 26.

Burmaz, chiar dacă nu a avut reușite, a ajutat echipa prin efortul pe care îl face. Ca atacant, când ești obsedat să marchezi, nu vei reuși. Trebuie să te eliberezi puțin., Sunt ferm convins că Burmaz poate da mai mult. E adevărat că atacanții noștri nu prea marchează”, a declarat Marius Șumudică.

Citește și:
Farul - Dinamo 2-3 » Pop-corn la Ovidiu! Condusă de două ori, Dinamo a ieșit vie din „thriller-ul” cu Farul și egalează liderul. Alex Pop a semnat „remontada”
Superliga
Farul - Dinamo 2-3 » Pop-corn la Ovidiu! Condusă de două ori, Dinamo a ieșit vie din „thriller-ul” cu Farul și egalează liderul. Alex Pop a semnat „remontada”
Inter - Torino, pentru un loc în semifinalele Cupei Italiei
Campionate
Inter - Torino, pentru un loc în semifinalele Cupei Italiei
Ce-a fost și ce-a ajuns » Trist ce a pățit Ciprian Deac în UTA - CFR Cluj, după ce Pancu l-a rechemat în lot
Superliga
Ce-a fost și ce-a ajuns » Trist ce a pățit Ciprian Deac în UTA - CFR Cluj, după ce Pancu l-a rechemat în lot
Juri Cisotti își asigură viitorul » A semnat la o cafea: „El și soția au ales”
Superliga
Juri Cisotti își asigură viitorul » A semnat la o cafea: „El și soția au ales”
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează