FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

UPDATE Rapid, o victorie și un egal în ziua-maraton din Slovenia » Echipele folosite de Neil Lennon în cele două meciuri amicale

Rapid s-a impus în primul amical al zilei, apoi a remizat în cel de-al doilea / FOTO:  Facebook@ FC Rapid 1923
Rapid s-a impus în primul amical al zilei, apoi a remizat în cel de-al doilea / FOTO: Facebook@ FC Rapid 1923

Articol de - Publicat marti, 25 iunie 2024 20:35 / Actualizat marti, 25 iunie 2024 22:01

Rapid s-a impus la limită cu NK Radomlje, 2-1, în primul meci amical disputat în cantonamentul din Slovenia, disputat de la ora 17:00. De ziua lui, tehnicianul Neil Lennon a mai comandat un test de verificare, care a început la ora 19:00, în compania slovacilor de la Ruzomberok. Partida s-a încheiat la egalitate, 1-1. Până să plece în stagiul sloven, rapidiștii o învinseseră pe Gloria Buzău, 4-1, la Curtea de Argeș.

Maraton rapidist în toată regula, în ziua în care clubul a împlinit 101 ani de existență. În România s-a sărbătorit la două capete, la stadion și la Hanul Vlăsia, în timp ce, în stagiul de pregătire din Slovenia, alb-vișiniii au disputat două partide amicale. Și asta în ziua în care și Lennon a fost serbat de club, scoțianul împlinind 53 de ani.

Rapid, victorie cu NK Radomlje în primul amical al zilei

În primul meci al zilei, început la ora 17:00, giuleștenii și-au măsurat forțele cu locul 9 din ultimul sezon din Slovenia, NK Radomlje. Formația lui Neil Lennon s-a impus cu 2-1, grație reușitelor lui Omar El Sawy ('31) și Claudiu Petrila ('59). Slovenii egalaseră înainte de pauză prin Hanan Durakovic ('44).

Iată echipa utilizată de Lennon:
Aioani - Dănilă, Kait, Bădescu, Borza - Emmers, Pănoiu, Gojkovic - El Sawy, Rrahmani, Petrila

Rapid s-a impus în primul amical al zilei / FOTO: Facebook@ FC Rapid 1923

Lennon a improvizat în centrul defensivei, unde a apelat la estonianul Kait, utilizat în mod normal ca „închizător” sau mijlocaș central box-to-box, conform informațiilor prezentate de pagina de Facebook a Rapidului. La jumătatea terenului a fost folosit încă din primul minut sârbul Gojkovic, transferat în această vară, dar și Ștefan Pănoiu, revenit după un împrumut.

De la 19:00, alt amical: Rapid - Ruzomberok

A urmat, imediat după, un prim duel al românilor cu slovacii, preambul pentru duelul de la EURO 2024. Cu altă formulă de joc, giuleștenii au întâlnit-o pe Ruzomberok, locul 5 în play-off din Slovacia, în cel de-al doilea meci disputat marți.

Partida în compania formației slovace s-a încheiat indecis, 1-1. Rapidiștii au deschis scorul încă din minutul 12, după reușita lui Hladik. Avantajul echipei lui Lennon a durat până în minutul 66, când Domonkos a înscris în poarta alb-vișiniilor. Avea să rămână scorul final al celui de-al doilea meci de verificare al zilei.

Formula lui Lennon:
Ungureanu - Braun, Ignat, Iacob - Hasani, Oaidă, Cepoi, Burmaz - Hasani, Stan, Micovschi

VIDEO Între timp, în România » Imagini de la petrecerea dedicată Rapidului, la aniversarea a 101 ani » Fanii clubului au dat petrecere la piscină

„Tricolorul” pe care Cornel Dinu îl consideră un intrus la Euro: „Nu știu de ce mizează în continuare pe el”
Nationala
3 lucruri cu care nu s-a putut acomoda camerunezul sosit de 3 ani în România: „Vă spun ce aș schimba”
Explică atacurile lui Alin Stoica: „Din cauza asta are această răutate aparte și rupere de realitate”
Nationala

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda