FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - OȚELUL GALAȚI

FOTO Preferatul lui Gigi Becali, ratare monumentală în FCSB - Oțelul Galați

David Miculescu (23 ani) a irosit o șansă uriașă în minutul 19 al partidei dintre FCSB și Oțelul Galați. Captură: DigiSport +23   FOTO

Articol de , , , - Publicat vineri, 26 iulie 2024 22:50 / Actualizat vineri, 26 iulie 2024 22:59

La capătul unei acțiuni individuale, Luis Phelipe a șutat pe centrul porții lui Iustin Popescu, care a respins în față. Miculescu a fost pe fază, însă nu a reușit să finalizeze de la marginea careului mic, trimițând în bară.

David Miculescu (23 ani) a irosit o șansă uriașă în minutul 19 al partidei dintre FCSB și Oțelul Galați. Captură Digi Sport
+18 FOTO

De la începutul acestui sezon, Miculescu a punctat de patru ori: în fața celor de la Corvinul Hunedoara în Supercupă, o „doppietta” în manșa tur cu Virtus, echipă pe care nu a iertat-o nici în retur, închizând tabela în minutul 72. În cele două sezoane de când a fost transferat la FCSB, Miculescu a marcat de 8 ori în toate competițiile.

În ultima perioadă, Miculescu a fost extrem de lăudat atât de Gigi Becali, patronul roș-albaștrilor, cât și de Mihai Stoica, președintele Consiliului de Administrație.

„M-a încântat echipa. Am avut o echipă care a jucat aproape de 100%. E diferență mare față de Popa, Miculescu m-a convins și va juca titular. Eu nu spun că Popa nu e de nivelul nostru, dar nu e de nivelul meciurilor ăstora. Dar la nivelul de la FCSB e. El trebuie să slăbească 3 kg! Dacă nu slăbește, are probleme mari cu mine. Nu a ținut deloc de minge, nu a câștigat dueluri. A fost diferență mare între Miculescu și Popa”, a declarat latifundiarul din Pipera, imediat după manșa tur cu Maccabi Tel Aviv, campioana Israelului.

„La 1-1, ei nu au mai putut să iasă din careu. Am avut două ocazii monumentale apoi. Am fost mult mai periculoși în repriza a doua, chiar dacă ne-am expus puțin, însă nu au ajuns la poartă. Miculescu a fost ceea ce trebuie să fie”, a declarat și Mihai Stoica, oficialul campioanei en-titre din Superligă.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rezultat șocant în Liga Națiunilor » Georgia și-a zdrobit adversara, o națională prezentă la Euro 2024: „Fiasco, rușine! Cea mai slabă prestație din istorie”
Bănel Nicoliță, impresionat de mutarea de la FCSB: „Va face furori. M-am interesat și eu”
Secretele alimentare ale fotbaliștilor dezvăluite de nutriționistul vedetelor din Liga 1 + Motivul pentru care oamenilor obișnuiți le este greu să slăbească