FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - DINAMO 1-1

Eroul lui Dinamo vrea să debuteze la națională: „Am mare încredere!”

Dinamo - Sepsi // FOTO: Ionuț Iordache (GSP) +46   FOTO
Dinamo - Sepsi // FOTO: Ionuț Iordache (GSP)

Articol de - Publicat duminica, 28 iulie 2024 00:29 / Actualizat duminica, 28 iulie 2024 10:40

Petru Neagu (24 de ani), marcatorul golului egalizator al lui Dinamo în meciul cu Sepsi Sfântu Gheorghe (1-1), speră să primească șansa să debuteze la seniori pentru naționala Republicii Moldova. Raul Opruț, fundașul stânga al „câinilor”, integralist împotriva covăsnenilor, are certitudinea că va reveni în anturajul naționalei României, dacă își regăsește forma pe care a atins-o la Hermannstadt.

Aflat la primul său gol pentru Dinamo, Petru Neagu a recunoscut că avea nevoie de minute și de un boost de moral. Neagu a mai spus că nu se aștepta să fie introdus de Zeljko Kopic în formula de start, deoarece a avut o accidentare ce l-a ținut departe de echipă.

Petru Neagu vrea să debuteze la naționala Republicii Moldova

„Golul de debut e mereu ceva special. Nu doar de gol aveam nevoie, de minute și de încredere în mine. Și golul este important pentru moral. Nu mi s-a zis că o să intru, am avut o accidentare care m-a ținut puțin de lângă echipă, am profitat de minutele oferite de antrenor.

Dinamo e mereu ceva special. Am avut un meci dificil și am reușit să luăm un punct. Am mare încredere în colectiv. Nu mi-am trasat un obiectiv personal, vreau să joc cât mai multe minute și să ajung să joc la națională (n.r.- naționala Republicii Moldova)”, a declarat Petru Neagu, la finalul partidei, la emisiunea „Fotbal Club”, de la Digi Sport.

Raul Opruț, cu gândul la naționala României

La rândul său, și fundașul stânga Raul Opruț a afirmat că își dorește să revină în circuitul echipei naționale a României. Opruț este sigur că, dacă va ajunge la forma din perioada petrecută la Hermannstadt, viitorul selecționer îl va convoca.

„Noi am avut ocazii mai importante și în prima repriză. A doua repriză a fost foarte bună, puteam să câștigăm. Le-am făcut față, știam că se bazează pe intensitate acasă. În unele momente nu am reușit să ieșim din defensivă, dar în repriza a doua am intrat cu mai multă determinare.

Încerc să dau totul pentru Dinamo, să arăt de ce m-au adus aici. Am făcut 3 meciuri bune până acum, chiar dacă nu am avut o repriză bună cu CFR Cluj. Eu sper să revin la echipa națională, sper să joc cât mai bine. Dacă voi presta jocul pe care l-am prestat înainte, voi fi iar la națională”, a spus și Raul Opruț, la finalul jocului.

Raul Opruț are 4 apariții în prima reprezentativă a României.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rezultat șocant în Liga Națiunilor » Georgia și-a zdrobit adversara, o națională prezentă la Euro 2024: „Fiasco, rușine! Cea mai slabă prestație din istorie”
Secretele alimentare ale fotbaliștilor dezvăluite de nutriționistul vedetelor din Liga 1 + Motivul pentru care oamenilor obișnuiți le este greu să slăbească