FOTBAL  »  Superliga  »  GLORIA BUZĂU - SEPSI SFÂNTU GHEORGHE 1-2

Eroii lui Sepsi au fost sinceri după victoria de la Buzău: „Am suferit, nu pot să-mi explic ce s-a întâmplat”

Marius Coman, bucurându-se alături de coechipierii săi în  Gloria Buzău - Sepsi Sfântu Gheorghe 1-2 +26   FOTO
Marius Coman, bucurându-se alături de coechipierii săi în Gloria Buzău - Sepsi Sfântu Gheorghe 1-2

Articol de - Publicat luni, 22 iulie 2024 22:24 / Actualizat luni, 22 iulie 2024 22:30

Marius Coman, marcatorul golului ce s-a dovedit a fi decisiv în meciul Gloria Buzău - Sepsi Sfântu Gheorghe 1-2, a recunoscut că i-a fost greu să plece de la Corvinul Hunedoara și că încă mai ține legătura cu foștii săi coechipieri.

Cu toate acestea, el a explicat că a ales Sepsi pentru o posibilitate de a progresa în cariera de fotbalist profesionist și s-a arătat bucuros după primul său gol marcat pentru covăsneni.

Marius Coman continuă să țină legătura cu foștii săi colegi

„Mă bucur că am marcat și că a câștigat echipa. Sper să îmi dea încredere și să continuăm la fel. Mi-a părut rău și mie să las Corvinul după doi ani frumoși. Dar am considerat că pentru ascensiunea mea trebuie să fac acest pas.

Marius Coman, la momentul prezentării oficiale de către Sepsi OSK

Eu țin legătura cu ei. Sunt pe grupul jucătorilor. Știu ce pot, am mare încredere în ei. Din punctul meu de vedere, calitatea și rapiditatea jocului fac diferența între Liga 1 și Liga 2”, a declarat Marius Coman, la finalul meciului, la Digi Sport Special.

Denis Ciobotariu a acuzat starea gazonului

Denis Ciobotariu, marcatorul golului din care Sepsi a deschis scorul, a acuzat starea gazonului, însă a recunoscut și el că echipa sa a arătat mai rău în a doua repriză decât în prima parte a jocului.

„Am înțeles că a fost ofsaid și bineînțeles că bucuria este mare. Am suferit într-adevăr, au fost două reprize diferite. În prima repriză am controlat jocul, în a doua repriză nu pot să îmi explic ce s-a întâmplat. Cred că după ce am luat gol ne-a fost puțin teamă și de aceea ne-a fost mai greu.

Nu e problema de înjurături. E complicat pe un gazon ca acesta, față de terenul nostru, care a fost bun în orice anotimp. Ne este greu, mai ales că echipa și-a creat o identitate de o echipă care atacă.

Data trecută aveam rezultate în cupele europene. E greu fără un lot numeros (n.r.- pe mai multe planuri). Ne concentrăm acum sută la sută pe campionat”, a spus și Denis Ciobotariu, la finalul jocului.

Ne dorim să intrăm în play-off, la fel ca anul trecut. Ați văzut că și în play-off după două, trei victorii se pot emite pretenții.

Ne bucurăm că am câștigat. Din punctul meu de vedere, am avut noroc la ultima fază, am stat cu inima în dinți. Ne bucurăm pentru victorie, chiar dacă ne-am retras puțin în a doua repriza.

- Cosmin Matei, mijlocaș ofensiv la Sepsi Sfântu Gheorghe

Început perfect de sezon pentru Sepsi Sfântu Gheorghe

Sepsi a ajuns la șase puncte din șase în noul sezon din Superligă. Formația din Sfântu Gheorghe a trecut în deplasare de Gloria Buzău, scor 2-1, după un meci jucat pe un teren inundat.

+21 FOTO

Oaspeții au controlat meciul timp de 85 de minute, dar au suferit la final. În minutul 90+4, Gloria a marcat golul de 2-2, dar VAR a intervenit și anulat golul pentru ofsaid. Reușitele partidei au fost semnate de către Ciobotariu (12') și Comman (32') pentru învingători, și Tescan (86) pentru învinși. În prima etapă, Sepsi a învins-o pe teren propriu pe Poli Iași cu 1-0.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rezultat șocant în Liga Națiunilor » Georgia și-a zdrobit adversara, o națională prezentă la Euro 2024: „Fiasco, rușine! Cea mai slabă prestație din istorie”
Bănel Nicoliță, impresionat de mutarea de la FCSB: „Va face furori. M-am interesat și eu”
Secretele alimentare ale fotbaliștilor dezvăluite de nutriționistul vedetelor din Liga 1 + Motivul pentru care oamenilor obișnuiți le este greu să slăbească