FOTBAL  »  Superliga  »  DIVIZIA A EDIŢIA 2024-2025

Sport FUN » Cum va arăta campionatul peste zece ani! Divizia A „Babanul“, ediţia 2024-2025

Articol de GSP - Publicat vineri, 04 aprilie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 04 aprilie 2014 12:14

Suntem în vara anului 2024, luna august. Prima ligă de fotbal a României e gata să înceapă.

Se anunţă un sezon foarte strâns. Campiona ultimelor trei ediţii, ACS FC Viitorul Axintele, a ieşit încă din turul trei preliminar al Europa League şi e odihnită pentru sezonul intern. Cele patru transferuri de marcă, şi aici ne referim la australienii Birchal (35 de ani), Petckovici (33 de ani), Thorpe (43 de ani) şi la nepalezul Surmeku (13 ani), fac din Axintele principala favorită la titlu. Alături de golgheterul indian Raj Parkhoummi (38 de ani), echipa ialomiţeană pare şi mai greu de bătut decât în ediţiile precedente, când şi-a subordonat toate adeversarele din prima până în ultima etapă.

Spre deosebire de anii trecuţi, CS Tunari şi CS FC Clinceni au anunţat măriri considerabile de bugete şi sunt decise să ameninţe serios supremaţia celor de la Viitorul. După ce au investit peste 5.000 de euro în transferuri, majoritatea de la naţionala paralimpică a Mozambicului, „tunarii“ speră să întrerupă seria neagră şi să aducă din nou, după cinci ani de pauză, un trofeu în vitrina clubului. CS FC Clinceni nu a impresionat la capitolul achiziţii, dar se bazează pe omogenitatea lotului şi pe aportul publicului. „Cu 2.000 de oameni în tribună, nimeni nu ne poate opri“, declară plin de încredere preşedinta Clinceniului, doamna Alice Ortadoglu. 

Pentru că numărul echipelor înscrise în această ediţie este impar, mai precis şapte, preţul obţinut de LPF pentru televizarea partidelor este mai mic decât în 2023-2024, numai 100.000 de euro şi patru costume Canali.

Telespectatorii vor putea urmări meciurile doar pe Mynele TV şi pe TV Turda, posturi care po fi recepţionate doar pe smartphone şi pe tabletă. 

Divizia A „Babanul“, etapa I
ACS Viitorul Axintele – FC Afumaţi
ACS Avântul CONPET Cireşul – FC Tunari
CS FC Clinceni – CS Nuova Mama Mia
Becicherecul Mic – ACS Urban Titu
Steaua Târlungeni – stă

* pamflet scris de KMKZ.ro

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Dezastru! Cum arată Viola Park » Tavane căzute, birouri inundate! Se mai joacă Fiorentina - Juventus?
Campionate
Dezastru! Cum arată Viola Park » Tavane căzute, birouri inundate! Se mai joacă Fiorentina - Juventus?
Imaginile care acum ar fi INTERZISE la TV » În trecut, regizorii „le-au scăpat” pe transmisiunile live
Altele
Imaginile care acum ar fi INTERZISE la TV » În trecut, regizorii „le-au scăpat” pe transmisiunile live
Constanța, raiul ruinelor! Polivalenta de pe litoral e șantierul groazei, iar prețul crește amețitor! + Pădurea din groapa „Farul” și alte trei baze sportive în stare jalnică
Special
Constanța, raiul ruinelor! Polivalenta de pe litoral e șantierul groazei, iar prețul crește amețitor! + Pădurea din groapa „Farul” și alte trei baze sportive în stare jalnică

FRF instituie „taxa pe șmecherie”! Furie în Liga 1: „7,6 milioane de euro din fondurile UEFA sunt împărțite aberant” + FCSB vizează bani la care nu are dreptul!

„E o libertate aparte aici, dar suntem cu gândul și la România” » La doi pași de Lyon, doi români și-au deschis afacerea care i-a dat gata pe francezi: „În perioadele bune, vindem și 100 kg. pe săptămână”


Comentarii (43)
eagleye
eagleye  •  04 Aprilie 2014, 21:00

Imi pare rau pt cel ce a scris articolul dar mai rau imi pare de mine ca am pierdut timpul citind ceva atat de fad si fara umor.

gerula9mm
gerula9mm  •  04 Aprilie 2014, 19:13

slabuz articol...contactati-ma pe mine data viitoare!

valiii
valiii  •  04 Aprilie 2014, 17:27

a disparut programul tv,dar atata timp cat noi intram si le facem trafic pe site n-o sa dispara,ia sa numai intre macar 50% o saptamana sa vezi apoi

Vezi toate comentariile (43)
Comentează