FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ

Forță și în amicale » U Cluj a făcut scor, au marcat și ultimii sosiți în formația „șepcilor roșii”

Artur Miranyan. Foto: Facebook U Cluj

Articol de - Publicat marti, 24 septembrie 2024, 11:48 / Actualizat marti, 24 septembrie 2024 12:52

U Cluj s-a impus, 4-0, în amicalul disputat în deplasare cu CSM Unirea Alba Iulia (L3), au înscris și Miranyan, și Oaidă, de-abia sosiți în tricoul alb-negrilor

U Cluj nu se joacă, tratează serios și meciurile amicale. Ioan Ovidiu Sabău i-a obișnuit pe jucătorii săi, pe cei ce evoluează mai puțin în campionat, să aibă un joc-test imediat, a doua zi, după partida de pe teren propriu din Superligă.

Luni, „șepcile roșii” au avut programat un amical la „Cetate” pe terenul divizionarei C Unirea Alba Iulia, iar trupa lui Neluțu Sabău a făcut instrucție cu oponenta.

Artur Miranyan și Răzvan Oaidă, goluri la primele minute jucate în tricoul lui U Cluj

Sabău a oferit minute și ultimilor sosiți, Artur Miranyan și Răzvan Oaidă, precum și lui Ovidiu Popescu (suspendat cu Universitatea Craiova), dar și celor ce au evoluat mai puțin sau deloc cu oltenii.

Artur Miranyan a deschis scorul în minutul 17, reluare de vârf din fața buturilor adverse după centrarea lui Oancea, apoi Răzvan Oaidă a înscris și el, în minutul 39, un șut la colțul lung, din lateral dreapta.

Camerunezul Tchassem a punctat în startul reprizei secunde, în minutul 56, apoi Blănuță a închis tabela în minutul 81. Conform celor de la ziarulunirea.ro, câteva sute de spectatori au ținut să asiste la acest duel, iar copiii l-au „vânat” pe Neluțu Sabău pentru autografe.

Trei copii de la juniori, doi de 15 ani, altul de 14 ani, debutați de Neluțu Sabău la prima echipă

Cei de la U Cluj au informat pe canalele de comunicare ale grupării că puștii crescuți în propria academie, Matei Bejan (15 ani), Dragoș Kirali (15 ani) și Eduardo Bodnar (14 ani) au bifat primele minute la seniori!

Unirea Alba Iulia, antrenată de Alexandru Pelici, a început în formula Bucur - V. Stanciu, Vomir, R. Călugăr - Tănase, Ardeiu - Agbomoniyi, Roșu, Indrei - Voinea.

U Cluj a debutat cu Gorcea - Oancea, Van der Werff, Mitrea, Lasure - Oaidă, Ov. Popescu - Rață, Codrea, Miranyan - Blănuță, iar în partea secundă Sabău i-a mai introdus pe Tchassem, Mussa, Denis Moldovan, Bota, Bejan, Kirali și Bodnar.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mihai Teja a prins contractul carierei: a semnat cu cvintupla campioană din Europa!
Sportul românesc fierbe, după ce statul român a decis să înghețe rentele viagere pentru 600 de sportivi: „E anormal, nu înțelegem ce se petrece! Eu văd că sunt bani!”
Special
Adevărul despre divorțul dintre Catrinel Sandu și fostul tenismen: „Ea nu a fost ușă de biserică”
Stiri extrasport

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură