FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - BUZĂU 5-1

Prepeliță a explicat gestul drastic de la pauza meciului cu Universitatea Craiova

Andrei Prepeliță +9   FOTO
Andrei Prepeliță

Articol de - Publicat sambata, 17 august 2024 00:20 / Actualizat sambata, 17 august 2024 00:31

Andrei Prepeliță, 38 de ani, antrenorul Gloriei Buzău, a comentat înfrângerea usturătoare cu Universitatea Craiova, 1-5.

După 1-1 cu Rapid, nou-promovata a fost zdrobită în Bănie, 1-5, la capătul unui meci în care Universitatea a impresionat. Iată concluziile lui Andrei Prepeliță, antrenorul formației din Buzău, care vorbește despre greșeli individuale și despre nevoia de a întări lotul în perioada imediat următoare.

Universitatea Craiova - Gloria Buzău // sursă foto: Facebook @ Universitatea Craiova
+4 FOTO

Andrei Prepeliță, după 1-5 în Bănie: „Multe greșeli, chiar la lucrurile pe care le-am analizat”

„Fotbal jucat pe momente, în primele 35 de minute Craiova nu și-a creat mari ocazii, jocul era echilibrat. Iarăși am primit două goluri ușor, un gol din corner, bară, nici portarul nu intervine, nici fundașul, iar Maldonado marchează... apoi o fază simplă, interpretată greșit de Tescan, centrare și gol în prelungirile primei reprize.

După pauză am încercat să schimbăm (n.r. - au fost 4 înlocuiri). Nu mai aveam ce pierde, sunt și jucători care au nevoie de minute, Budescu, Tavares, Ion, care au venit mai târziu și măcar să ne alegem cu ceva din meciul ăsta.

Greșelile fac diferența la acest nivel, trebuie să învățam din acest eșec, să tragem concluzii. Lotul nu este definitivat.

Jucătorii trebuie să țină capul sus. După victorii sau meciuri reușite e ușor să vorbești. Astea sunt momente mai dificile. Vom analiza meciul foarte bine, pentru că e contrastant față de meciul cu Rapid, multe greșeli, de poziționare, lucruri pe care le-am analizat. Știam că ei pleacă din linia a doua cu jucători, dar nu am jucat la ofsaid. Multe faze au pornit la modul ăsta.

Au fost greșeli, le analizăm, căutăm soluții. Dragoș Grigore încă nu e la cel mai înalt nivel. Mai căutăm soluții, poate va mai veni un fundaș central. Am avut discuții în acest sens cu conducerea, mai dorim și un atacant”, a spus Prepeliță la Prima Sport.

Andrei Prepeliță: „Ceilalți să facă mai mult și să-l pună în valoare pe Budescu”

Referitor la Constantin Budescu, autorul unui supergol după ce a fost introdus la pauză, Prepeliță a opinat că „Budi a intrat bine”.

„Nu l-am introdus de la început pentru că știam că e un meci în care trebuie să stăm bine, era nevoie de efort mult. El este un jucător care dacă nu are mingea nu poate ajuta echipa foarte mult. În a doua parte, la 0-2, am încercat cu el în spatele atacantului.

Felicitări lui, e un jucător foarte bun, cu siguranță ne va ajuta. Important este ca ceilalți să facă mai mult și să-l pună în valoare”, a completat el.

Match Quiz Rapid - Dinamo

Ce așteptări ai de la derby-ul bucureștean? Plasează gratuit predicțiile tale și câștigă premiile puse în joc!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”