FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - OȚELUL 1-1

CRONICĂ DE SERGIU ALEXANDRU UTA - Oțelul Galați 1-1» Oțel topit la ultima fază! Trupa lui Dorinel scapă victoria în prelungiri: UTA a salvat dramatic un punct

UTA - Oțelul Galați, +5   FOTO
UTA - Oțelul Galați,

Articol de , - Publicat sambata, 10 august 2024 21:05 / Actualizat sambata, 10 august 2024 22:51

UTA Arad și Oțelul au terminat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa 5-a din Superligă. Gazdele au egalat din penalty în minutul 90+6.

Rezultatele și programul complet al etapei #5 din Superliga

Cronica de Sergiu Alexandru: Oțel topit la ultima fază!

În timp ce pretendentele la titlu fac pași greșiți, trupa lui Dorinel Munteanu acumulează puncte și s-a instalat pe primul loc în clasament. În această seară a adunat un punct, însă puteau fi trei, finalul partidei fiind unul incendiar.

După un start liniștit, amânat de prelungirile din Hermannstadt – Botoșani, Oțelul a dat lovitura. În minutul 13, gălățenii au marcat singurul gol al meciului, prin Juric. Frederic a centrat excelent din bandă, iar Juric a reluat spectaculos, cu capul, de la 13 metri. Mingea s-a dus la colțul lung, iar cei aproape 8.000 de fani au amuțit.

Rachetele lui Omondi și norocul gălățenilor

După gol, gălățenii au făcut un pas în spate, forțați de presiunea arădenilor. Trupa lui Rednic a avut inițiativa, însă a trecut cu greu de baricada lui Dorinel. Și a putut amenința doar prin șuturi de la distanță. Însă ce șuturi!

Primul a venit în minutul 43. Omondi a tras de la 25 de metri, puternic, însă pe direcția portarului, care a respins. Două minute mai târziu, Popescu a avut noroc, fiind protejat de bară. Același Omondi a șutat, de data asta de la 30 de metri, dar mingea s-a oprit în transversală, iar apoi a căzut în fața porții. Popescu a prins mingea și Oțelul răsufla ușurată.

Presiunea a dat rezultat: Oțelul a cedat pe final

Imediat după pauză (49), portarul de la UTA, Popa, a respins de sub bară lovitura de cap a lui Stevanovic. Iar după aceea, intențiile ofensive ale Oțelului au cam dispărut. Trupa lui Dorinel s-a mulțumit să închidă jocul și a încercat să dea lovitura de grație pe contraatac.

Când Oțelul se gândea deja că are alte trei puncte în palmares, totul s-a năruit. În minutul 90+5, Szabolcs Kovacs a dictat penalty pentru henț, după ce mingea l-a lovit în mână pe Adăscăliței.

Joao Pedro și-a asumat rolul de executat. A trimis lângă bară, iar Iustin Popescu, chiar dacă a ghicit colțul, nu a putut respinge. S-a făcut 1-1, iar arădenii din tribune se bucurau de parcă era golul victoriei.

Ultimele minute au mai adus o fază incredibilă. Stevanovic a trimis cu capul din câțiva metri, dar Tsouka și-a salvat echipa și a respins de pe linia porții. A rămas 1-1, un scor mai aproape de realitatea din teren.

Clasamentul din Superliga

FINAL » UTA - Oțelul Galați 1-1

UTA - Oțelul Galați, echipele de start

UTA Arad: Popa – Râpă, Conte, Benga, Costa – Fabry, Van Durmen, Mihai – Costache, Ezekiel, Omondi
Rezerve: Popescu, Trif, David, Joao Pedri, Ekmecki, Cîmpanu, Cirstea, Healf, Paulolo, Dozi, Mabea, Borcea
Antrenor: Mircea Rednic

Oțelul: Popescu – Adăscăliței, Cisse, Stevanovic, Zhelev – Cisotti, Zivulic, Lameira – Maciel, Juric, Tănasă
Rezerve: Kovalovc, Duric, Andronache, Chira, Hofman, Roșu, Pop, Neagu, Da Silva, Rus, Yabre, Maftei
Antrenor: Dorinel Munteanu

Stadion: „Francisc Neuman” (Arad)
Arbitri: Szabolcs Kovacs (Satu Mare) / A1: Romică Bîrdeș (Pitești), A2: Mihăiță Necula (București).
Arbitru VAR: George Găman (Craiova) / Asistent VAR: Ciprian Danșa (Satu Mare).

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Și-a găsit echipă la 11 zile de când a fost dat afară de CFR Cluj » Cu cine a semnat „pasatorul desăvârșit”

„Domnule Ion Țiriac, ați primit pensia recalculată?” » Răspunsul miliardarului pentru GSP: „Mi-e rușine să spun! Scuzați-mă...”

Simona Halep și proaspăta soție a lui Ianis au atras toate privirile la evenimentul de la Academia lui Hagi