FOTBAL  »  Superliga  »  MECIURI AMICALE

Vezi cum au jucat achiziţiile granzilor din Capitală în amicalele de azi

Articol de GSP - Publicat miercuri, 06 iulie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 06 iulie 2011 23:12

A fost o zi plină pentru granzii din Capitală! Aflate la mijlocul pregătirii de vară, Steaua, Dinamo şi Rapid au avut astăzi programate meciuri amicale, care mai de care mai interesante.

Rapid - Wisla Cracovia 2-0
Primii au fost rapidiştii, care au înfruntat campioana Poloniei din sezonul trecut, Wisla Cracovia. Elevii lui Răzvan Lucescu au avut o primă repriză perfectă, cînd au şi stabilit scorul meciului, 2-0. Grigorie şi Roman au marcat pentru alb-vişinii pentru al patrulea succes de la revenirea lui Răzvan Lucescu pe bancă. Bineînţeles, fostul selecţioner nu a ratat ocazia de a-i testa pe noii-veniţi.

V. Creţu: a prins curaj şi a început să joace din ce în ce mai bine. Se achită bine de sarcinile defensivei, iar astăzi a fost extrem de des prezent şi în ofensivă, reuşind cîteva incursiuni foarte bune
I. Apostol: Nu a prins o zi bună. Ca şi în meciul cu Austria Viena, a greşit multe pase. A încercat multe, dar nu i-au ieşit.
Deac: A avut din nou o evoluţie ştearsă, a părut tot timpul obosit şi a greşit foarte multe pase.
Burcă: A jucat ceva mai slab decît în precedentele partide de pergătire din aceast vară. A avut şi cîteva momente în care greşelile sale puteau fi decisive, dar a fost suplinit foarte bine de colegul din centrul apărării.
Alexa: A intrat foarte determinat în meci. A închis bine jocul, recuperînd multe mingi. În schimb, nu a apărut foarte des în atac, preferînd să facă faza defensivă. A fost un meci foarte bun pentru fostul timişorean
Oros: a jucat în partea a doua a meciului, una slabă pentru toată echipa Rapidului. A jucat în nota echipei, fiind prins de mai multe ori pe picior greşit. Spre norocul său, toate greşelile defensivei au fost salvate de Dani Coman, care a făcut încă un meci foarte bun
Surdu este accidentat şi nu a jucat nici un minut

Dinamo - Emiratelor Arabe Unite 1-1
Despre dinamovişti nu se pot spune prea multe, pentru simplul fapt că achiziţiile lipsesc cu desăvîrşire din lotul "cîinilor". Singurele întăriri sînt jucătorii reveniţi după împrumuturile de la alte echipe din Liga 1 sau din străinătate. "Cîinii" au făcut un meci slab împotriva naţionalei Emiratelor Arabe Unite, ocaziile lipsind cu desăvîrşire. S-a terminat 1-1, golul dinamovist fiind marcat de Ţucudean, în minutul 69. Ca de obicei, s-a evidenţiat Torje, dar şi Marius Niculae, care a fost co-autor la golul dinamovist.

Steaua - FC Krasnodar 0-0
Steaua a dat piept cu ocupanta locului 9 din campionatul Rusiei, FC Krasnodar. Elevii lui Rony Levy au început bine şi au dominat prima repriză. Dar ocaziile de poartă au lipsit, singura şansă a primului mitan revenindu-i lui Tatu. Repriza secundă le-a aparţinut însă ruşilor, care s-au aflat de cîteva ori în poziţie de finalizare. Din fericire, Stanca a prins o zi bună!

Tatu: a fost cel mai periculos jucător al Stelei în prima parte a meciului, a vrut mult, dar s-a pierdut în faţa porţii. A intrat de cîteva ori în combinaţii cu Tănase şi Nicoliţă şi a ratat cea mai mare şansă de gol a steliştilor, în chiar primul minut al meciului
D. Popa: a ţinut bine de minge. Şi-a făcut bine treaba la recuperare, dublîndu-se bine cu Bicfalvi. Cînd a avut mingea a încercat să accelereze jocul, dar fără prea mari rezultate
M. Costea: Ca şi în precedentele meciuri de pregătre, a avut minute bune în care a dispărut din joc. A avut şi momente în care a ţinut bine de minge şi a accelerat jocul Stelei, dar a greşit mai toate pasele
Rusescu: S-a zbătut mult şi a fost însă unul dintre cei mai activi stelişti. A arătat că poate fi o soluţie pentru ofensiva roş-albastră.
Băjenaru: A avut puţine momente la dispoziţie să demonstreze ce poate. A intrat determinat, dar a greşit destul pase şi a făcut prea puţine recuperări.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”