FOTBAL  »  Superliga  »  OȚELUL GALAȚI

Victorie pentru Oțelul Galați în primul amical al verii contra unei echipe de Champions League

Oțelul Galați în amcial / Foto: Facebook

Articol de - Publicat vineri, 28 iunie 2024 18:17 / Actualizat vineri, 28 iunie 2024 18:34

Oțelul Galați a câștigat cu 3-2 în fața celor de la Celje, campioana Sloveniei, echipă angrenată în preliminariile Champions League.

Trupa pregătită de Dorinel Munteanu este în cantonament în Austria, la Monichkirchen, și azi a jucat primul meci amical al verii.

Oțelul Galați în meciul amical / Foto: Facebook

Oțelul Galați a primit gol rapid

Oțelul Galați a început meciul în dezavantaj. Gazdele au marcat primul gol al partidei în minutul 12. Gălățenii au revenit până la pauză și au marcat prin Teles în minutul 17, Tănasă în minutul 29 și Djuric, proaspăt venit la Oțelul, în minutul 43. Marcatorii golurilor și-au trecut în cont și câte un assist.

În a doua repriză doar slovenii au reușit să înscrie în minutul 87 prin Gregor Bajde. Tot în cursul zilei de vineri, Celje își va testa forțele cu o altă echipă din România, Rapid.

Oțelul Galați va mai disputa alte două partide de test în cantonamentul din Austria. Următoarea lor adversară este FK Jedinstvo Ub, nou-promovată în prima ligă din Serbia și cu Marsaxlokk, locul 4 din campionatul Maltei.

Dorinel Munteanu despre performanța echipei naționale la Euro 2024: „România respiră, prin calificare”

Dorinel Munteanu, antrenorul celor de la Oțelul Galați și jucătorul român cu cele mai multe selecții la echipa națională, a lăudat performanța „tricolorilor” de la Euro 2024.

„A fost așa cum am mai spus. Jocul Românei, dăruirea celor din teren mi-au dat încredere și în această seară. A fost greu, absolut, cum era și normal să fie un joc de calificare. Am și suferit, am fost conduși, dar ne-am revenit, am echilibrat balanța, am egalat și acum toți suntem fericiți. România respiră, prin calificare, prin dragostea suporterilor, care au revenit alături de echipă cum era pe vremea noastră.

Cu puțină șansă în meciul următor, poate că această generație poate să egaleze performanța noastră, să ajungă în <sferturile> unei mari competiții. Eu le doresc asta! Noi am fost la Mondiale, ei ar fi la Euro, dar tot ar fi ceva fantastic, special, o bornă istorică. Fiindcă, să nu uităm, foarte mulți nu credeau că putem trece de grupa asta cu Belgia și cu Ucraina. Dar uite că am câștigat-o chiar!", a declarat Dorinel Munteanu.

Cu doar două zile înainte de România - Olanda, Valentin Mihăilă a semnat: „Suntem fericiți să vă anunțăm”
Nationala
Peste cine a dat Gardoș într-o baie din Londra: „La chiuveta de lângă mine, chiar el. E ziua mea norocoasă!”
Altele

Postul TV de sport a devenit de astăzi indisponibil în România! Dispare după 18 ani » Două competiții importante rămân „în aer”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat