FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - CSMS IAŞI 2-1

VIDEO Muşcătura letală » Grozav şi-a revenit după 80 de minute de inexistenţă şi a dat lovitura decisivă Iaşiului, scor 2-1

Claudiu Tudor şi Onofraş nu l-au putut opri pe Grozav din drumul spre gol.

Articol de - Publicat luni, 04 martie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 03 martie 2013 21:32

Grozav a hibernat 80 de minute, dar şi-a înfipt colţii pe final în adversar, cînd a marcat superb golul ce a pecetluit victoria Petrolului.

Atmosfera pasională şi electrizantă creată meci de meci pe "Ilie Oană" îi determină pe elevii lui Cosmin Contra să-şi depăşească putinţa, chiar şi atunci cînd sînt la fel de palizi precum tricourile de joc.

Pase, pase laterale şi multe pase înapoi, plus un miniduel între Renan şi Irimia. Aceasta a fost reţeta primei reprize pentru că fără Bokila, suspendat, şi cu Hamza ieşit total din formă şansele de gol au apărut doar de la peste 16 metri. Renan (20, 30) a şutat periculos, dar de fiecare dată Irimia a scos în corner. Puţin fotbal pentru o formaţie ce vrea în cupele europene, acolo unde cu siguranţă publicul s-ar ridica la rigorile occidentale.

"Palma" lui Pătulea l-a trezit pe Grozav
Iaşiul a văzut că se poate şi a ieşit la joc. Pătulea (54) a profitat de o eroare în defensiva "lupilor", l-a ţintuit pe Manasse cu o "bicicletă" şi a catapultat mingea, violent, cu stîngul, în vinclu! Avertismentul moldovenilor a trezit orgoliul ploieştean. Hoban (62) a egalat cu un şut plasat la colţul lung de la 18 metri, iar dacă Hamza nu s-a activat deloc, a reuşit Grozav.

După 80 de minute de hibernare, puştiul-minune s-a trezit şi şi-a revigorat echipa, ducînd-o mai aproape de podium şi de cupele europene cu o execuţie fabuloasă, de la 20 de metri, la colţul lung!

"Trei puncte importante după un joc nu prea reuşit al nostru. Nu sînt mulţumit de mulţi dintre jucători. Grozav n-a făcut nimic tot meciul, dar ne-a adus trei puncte mari" (Cosmin Contra, antrenor Petrolul)

"Am pus probleme unei echipe valoroase, cu fotbalişti mult mai bine cotaţi şi, cu un plus de atenţie, reuşeam să scoatem un punct. Puteam mai mult, dezamăgirea e mare" (Liviu Ciobotariu, antrenor CSMS Iaşi)

ALTE ŞTIRI DE LA MECI:

Spioni de la "naţională"
La partida de aseară, în tribune au fost şi colaboratorul lui Victor Piţurcă la echipa naţională, Florin Marin, dar şi antrenorul echipei de tineret, Emil Săndoi. Primul l-a urmărit pe Gheorghe Grozav în perspectiva partidei Ungaria - România, din 22 martie. În schimb, Săndoi i-a monitorizat pe Neag, de la prahoveni, şi pe Avrămia, Creţu şi Herghelegiu, de la Iaşi, în vederea partidelor de verificare ale echipei de tineret cu Anglia şi Franţa, de la finalul lunii viitoare.

Inbox:
- În minutul 9, în urma unei lovituri libere bătute de ploieşteni, balonul a căzut pe mîna lui Creţu, gazdele solicitînd vehement penalty. "Centralul" Adrian Cojocaru a considerat însă că apărătorul ieşenilor nu a intenţionat să joace balonul cu mîna.
- "Centralul" Cojocaru a greşit în minutul 30, cînd i-a acordat "galben" lui Avrămia pentru un presupus fault la Marinescu. Reluările au arătat că ploieşteanul merita avertisment pentru simulare.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul din Superliga îl vrea pe jucătorul făcut praf de Gigi Becali: „L-aș lua oricând de la FCSB”
În plin divorț, soția lui Bogdan Vasiliu, rapidistul reținut de DNA, a transmis un mesaj neașteptat: „Mi-am făcut duș, m-am fardat...”
Stiri extrasport

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”