FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

VIDEO Zeljko Kopic e mândru de unul dintre elevii de la Dinamo: „A arătat calitate, sunt foarte fericit!”

Zeljko Kopic

Articol de , , - Publicat duminica, 28 iulie 2024 00:16 / Actualizat duminica, 28 iulie 2024 02:21

Zeljko Kopic, antrenorul lui Dinamo, a analizat partida cu Sepsi, scor 1-1, din etapa a treia a Superligii.

Antrenorul croat a fost mulțumit de repriza a doua, când Dinamo a egalat. Însă a declarat că echipa bucureșteană mai are nevoie de transferuri în această perioadă de mercato și vrea să aducă jucători pe toate compartimentele.

Zeljko Kopic: „Mai vrem să facem transferuri”

„La pauză le-am zis să jucăm fotbalul nostru, să jucăm mai mult între linii. Să avem curaj în ultima treime, în situațiile 1 contra 1. Lucrăm mult la organizarea ofensivă. Dar ai nevoie și de calitate individuală.

Sunt foarte fericit pentru Petru, că a reușit să marcheze. A arătat că are calitate și ne-a adus un punct important. Cred că vom mai aduce câțiva jucători. Vrem pe toate compartimentele. Cu cât e concurența mai mare, cu atât rezultatele sunt mai bune. Avem așteptări, toți din club vor să o facă pe Dinamo mai bună.

Avem câțiva jucători tineri, care vor primi minute. Eu mă bazez pe toți, toți sunt importanți”, a declarat Zeljko Kopic, la Prima Sport 1.

Dinamo - Sepsi // FOTO: Ionuț Iordache (GSP)
Dinamo - Sepsi // FOTO: Ionuț Iordache (GSPa
+41 FOTO

Petru Neagu (24 de ani), extremă din Republica Moldova, a marcat primul gol în tricoul lui Dinamo. Reușita a venit în minutul 74, imediat după ce intrase în locul lui Dennis Politic.

Golul de debut e mereu ceva special. Nu doar de gol aveam nevoie, de minute și de încredere în mine. Și golul este important pentru moral. Nu mi s-a zis că o să intru, am avut o accidentare care m-a ținut puțin de lângă echipă, am profitat de minutele oferite de antrenor. Dinamo e mereu ceva special. Am avut un meci dificil și am reușit să luăm un punct. Am mare încredere în colectiv. Nu mi-am trasat un obiectiv personal, vreau să joc cât mai multe minute și să ajung să joc la națională

- Petru Neagu

Dinamo a ajuns la 4 puncte după primele 3 etape. A pierdut cu CFR Cluj, scor 2-3, a câștigat cu Petrolul, 4-1, și a remizat cu Sepsi, 1-1.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Simona Halep, oprită în conferință de Ion Țiriac: „Nu spune! E ilegal, dragă!” » A urmat un moment comic: „Aoleu, da!”