FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FCSB

Zeljko Kopic se înclină în fața rivalei FCSB: „Au mai multă experiență, Bîrligea a marcat un gol senzațional”

Articol de - Publicat duminica, 20 octombrie 2024 23:42 / Actualizat luni, 21 octombrie 2024 00:14

Zeljko Kopic, antrenorul lui Dinamo, a recunoscut că echipa sa nu a reușit să se apropie de poarta rivalei de la FCSB, deși „câinii” au avut o posesie mai mare în derby-ul de pe Arena Națională, pierdut cu scorul de 0-2.

Kopic susține că a fost greu să-și monteze elevii pentru acest derby, disputat cu o adversară mult mai experimentată.

Gigi Becali și-a amenințat jucătorii la finalul derby-ului cu Dinamo: „Trebuie amenzi! Eu bat cu pumnul în masă” + anunță o schimbare în echipa de start
DINAMO - FCSB 0-2

Zeljko Kopic se înclină în fața rivalei după eșecul cu FCSB din derby: „Au mai multă experiență, Bîrligea a marcat un gol senzațional”

„Am fost indeciși la ultima pasă. La primul gol trebuia să reacționăm mai bine. Bîrligea a marcat un gol extraordinar. Repriza a doua am început-o mai bine, am atacat, dar nu am reușit să ne apropiem de poartă, iar apoi au dat golul 2. Felicitări celor de la FCSB pentru victorie.

Trebuie să analizăm, să continuăm să muncim. Cred că am avut momente bune azi, rezultatul putea fi mai bun. Nu e ușor să joci pentru Dinamo când ai un sezon bun, așteptările sunt din ce în ce mai mari. Am încercat să pregătim bine meciul, dar pentru unii jucători a fost primul derby, avem jucători tineri.

Nu e ușor să faci față unui stadion plin, simți presiune, mă aștept să jucăm din ce în ce mai bine. FCSB a jucat atâtea meciuri în Europa, a acumulat experiență.

La pauză am vorbit cum să folosim mai bine spațiile dintre linii în fața defensivei lor. Defensiv am stat bine, n-au avut multe oportunități, dar diferența a fost făcută de curaj. Adversarul a avut calitate, sunt puternici în dueluri, nu e ușor să faci unele lucruri, dar nu pot spune că n-am încercat.

Fundașii ar fi trebuit să fie mai aproape de Bîrligea, care a avut o execuție frumoasă. Am fost aproape și noi, dar ne-au lipsit execuțiile. Am dus multe mingi sus, am avut posesie mai mare, dar nu am fost suficienți de buni la finalizare.

Suntem încă sus, la 3 puncte sub locul 2. Avem o echipă care vrea să joace, să devină mai bună. Am avut mulți jucători accidentați, majoritatea jucătorilor care au jucat azi nu sunt în formă maximă. Vom continua să jucăm bine și ne vom reveni”, a declarat Zeljko Kopic la emisiunea „Fotbal Club” de la Digi Sport.