FOTBAL  »  LIGA 2  »  FOTBAL MIC

Blat pe WhatsApp » Un arbitru a denunţat o tentativă de trucare a unui meci din ultima etapă din L3

Alex Lulea, jucătorul care l-a contactat pe arbitru
Alex Lulea, jucătorul care l-a contactat pe arbitru

Articol de - Publicat marti, 09 iunie 2015 00:00

Delegat la partida Roşiori - Vişina 3-0, Andrei Moriță a fost contactat de un fost coleg, jucător la Cîmpulung, Alex Lulea, care i-ar fi cerut să-i blocheze pe oaspeţi, rivalii muscelenilor la retrogradare. Dosarul e în lucru la FRF.

Finalul Ligii a 3-a a adus pe masa comisiilor federale o tentativă de trucare a ierarhiei finale în Seria III, în lupta pentru evitarea retrogradării. Iar cazul a ieşit la iveală în urma unui denunţ făcut la CCA de arbitrul ploieştean Andrei Moroiţă, fiul antrenorului de box Ion Moroiţă, omul care l-a descoperit pe "Rechinul" Adrian Diaconu.

Foşti colegi de cameră

"Centralul" a condus întîlnirea Sporting Roşiori - Vişina Nouă 3-0. Surse GSP spun că, anterior partidei, Moroiţă a fost contactat de Alexandru Lulea, jucător la Cîmpulung Muscel şi fost coleg de cameră cu arbitrul la Tîrgovişte, pe vremea cînd ambii erau fotbalişti.

Discuţia ar fi avut loc pe WhatsApp, iar Lulea i-ar fi cerut amicului său să facă de aşa natură încît oaspeţii de la Vişina Nouă să nu cîştige şi să ajute astfel indirect formaţia din Cîmpulung.

Înaintea ultimei etape, situaţia la retrogradare era însă şi mai încurcată. Trei formaţii se luptau să evite un loc retrogradabil: Vişina Nouă 29p, CS Podari 29p, Cîmpulung 26p. Pentru ca trupa musceleană să scape pe criteriul rezultatelor directe, trebuia să obţină victoria în runda finală, acasă, cu Titu, Vişina să piardă la Roşiori, iar Podariul să scoată măcar un punct în deplasare la liderul Chindia Tîrgovişte.

"A fost caterincă!"

Lulea explică: "A fost o caterincă, domn'e! Nu mai aveam nici o treabă cu cei de la Cîmpulung. Fusesem suspendat în urmă cu cîteva etape şi apoi scos din lot. În ce calitate să-l abordez pe Andrei?! Noi vorbeam săptămînal, aveam glumele noastre, nu ştiu ce l-a apucat să mă bage la înaintare. I-am zis doar «Frate, vezi să fii corect acolo!»".

CCA are altă versiune: "Arbitrul a informat comisia cu privire la faptul că a fost contactat, anterior desfăşurării meciului, de un jucător de fotbal pentru a i se propune influenţarea rezultatului. CCA a comunicat Comisiei de Integritate FRF, iar speţa urmează să fie pe ordinea de zi a Comisiei de Disciplină".

Finalmente, clubul din Cîmpulung a retrogradat  în L4, departajarea făcîndu-se printr-un clasament în trei, în care muscelenii au fost devansaţi de Vişina şi Podari.

"Am jucat corect, ne-am văzut de treabă. E adevărat că, înaintea partidei, jucătorul Marian Rada m-a informat că a fost contactat de portarul de la Vişina, care se interesa dacă pot lua un punct la Roşiori. L-am considerat un caz izolat, fără o propunere concretă. Nu i-am dat importanţă"
Gabriel Vlădulescu, preşedinte Roşiori

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Stadionul din Pripyat, de lângă Cernobîl, a oferit imaginile anului 2024: ce a crescut în locul gazonului, la 38 de ani de la dezastru
Campionate
Stadionul din Pripyat, de lângă Cernobîl, a oferit imaginile anului 2024: ce a crescut în locul gazonului, la 38 de ani de la dezastru
Surprize IMENSE în lotul convocat de Mircea Lucescu pentru debutul în preliminariile CM: 4 fotbaliști în premieră
Nationala
Surprize IMENSE în lotul convocat de Mircea Lucescu pentru debutul în preliminariile CM: 4 fotbaliști în premieră
Ștefania Stoica, vedetă în interviul EHF: „Mi-a plăcut mereu de el. De asta am ales numărul 24!”
Handbal
Ștefania Stoica, vedetă în interviul EHF: „Mi-a plăcut mereu de el. De asta am ales numărul 24!”

FRF instituie „taxa pe șmecherie”! Furie în Liga 1: „7,6 milioane de euro din fondurile UEFA sunt împărțite aberant” + FCSB vizează bani la care nu are dreptul!

„E o libertate aparte aici, dar suntem cu gândul și la România” » La doi pași de Lyon, doi români și-au deschis afacerea care i-a dat gata pe francezi: „În perioadele bune, vindem și 100 kg. pe săptămână”


Comentarii (10)
444001919101397
Florean Andrei  •  09 Iunie 2015, 10:17

FRF se dă mare cu echipe din L3. Când trebuie să retrogradeze ASA, pentru arbitri mituiţi, pune batista pe ţambal !

909441959078900
Ioana Petrisor  •  10 Iunie 2015, 10:34

Mai grav mi se pare ca portarul de la Visina ia contactat pe astia de la Rosiori ca sa le dea un punct. Aici ar fi blat, intre cele 2 echipe. Se pare ca nu s-au inteles la bani si a iesit 3-0 pt Rosiori. Presedintele dela Rosiori stie... ar trebui sa-l cheme la FRF sa dea declaratii. Aici e blatul bai gazetarilor. Apropois... daca tot suntem la L3- de ce nu scrieti cum a castigat FCM Targoviste ultimele meciuri (4 victorii din 5) cand a batut si pe SCM Pitesti (in deplasare ) si pe Chindia si TOT ce a trebuit. Acolo nu au fast blaturi....bai gazetarilorr.

zidane92
zidane92  •  09 Iunie 2015, 12:52

De unde are individul asta masina asta?Din salariul de 1000 ron primit ca jucator "onest" in liga 3?Sau ca urmare a cotarii meciurilor din L3 la pariuri?

Vezi toate comentariile (10)
Comentează