FOTBAL  »  LIGA 2  »  REVENIRE

Junior Morais a debutat în Liga 2 din România: „Este o lovitură de imagine fără discuții!”

Junior Morais (37 de ani, fundaș stânga) este oficial fotbalistul lui Gaziantep, noua echipă a lui Marius Șumudică (52).

Articol de - Publicat sambata, 17 august 2024 17:28 / Actualizat sambata, 17 august 2024 17:38

Junior Morais (38 de ani), fostul jucător al celor de la FCSB și Rapid, a debutat la Metaloglobus, în Liga 2. Bucureștenii au învins Unirea Ungheni cu 3-0 în etapa a treia a eșalonului secund.

Junior Morais a intrat pe teren în minutul 75 al partidei și l-a înlocuit pe marcatorul primului gol, Yassine Zakir. Metaloglobus a marcat de trei ori în primele 30 de minute. Zakir a deschis scorul, iar până în minutul 30 Visic și-a trecut în cont „dubla”.

Președintele clubului: „Junior Morais s-a pliat fantastic. Zici că este aici de câțiva ani”

Marius Burcă, președintele clubului, a vorbit despre transferul brazilianului la Metaloglobus. Burcă a dezvăluit că nu credea că jucătorul va veni la o echipă de Liga 2.

Junior Morais // foto: Facebook @ FC Rapid 1923

„În momentul în care am stat de vorbă și în momentul în care am cerut actele din Turcia, era logic și normal că am știut ce fel de contract avea acolo. Mi-a fost destul de greu să cred că ar putea să vină la noi, dar s-a încadrat exact în tot ceea ce avem noi, în limita noastră, banii noștri, nimic deosebit. Inclusiv patronul a fost sceptic până nu l-a văzut în birou sau până nu a semnat.

Este o lovitură de imagine fără discuții, dar pe lângă această lovitură de imagine, să știți că este un băiat deosebit din toate punctele de vedere. Și s-a pliat fantastic. Zici că este aici de câțiva ani”, a declarat Burcă, conform Liga2.ro.

Junior Morais are peste 250 de prezențe în Superliga

Junior Morais este la primul meci în Liga 2. Brazilianul a debutat pentru bucureșteni într-o partidă de Cupă. Morais a bifat 60 de minute în CS Afumați - Metaloglobus, scor 2-1, meci în turul trei al Cupei României.

Junior Morais a ajuns pentru prima dată în campionatul României la Astra. După 6 ani petrecuți la echipa relocată în Giurgiu, Junior Morais s-a transferat la FCSB, unde a petrecut doi ani. În 2019 a fost achiziționat de Gaziantep. Turcii l-au cedat după doi ani la Rapid, unde a stat doi ani până să se întoarcă la Gaziantep. Rămas liber de contract, Junior Morais a semnat în această vară cu Metaloglobus.

Fundașul stânga are 268 de partide în Superliga și 256 de meciuri pentru Astra în toate competițiile. Pentru echipa din Giurgiu a marcat de 8 ori și a oferit 34 de pase decisive.

Match Quiz Rapid - Dinamo

Ce așteptări ai de la derby-ul bucureștean? Plasează gratuit predicțiile tale și câștigă premiile puse în joc!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Helmut Duckadam a fost operat pe cord deschis » Primele informații: rămâne în spital până cel puțin luni!
Stiri extrasport
Intră CFR Cluj în insolvență? » Ioan Varga are datorii de peste 60 de milioane de euro pe care trebuia să le achite de 6 ani!

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”