FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA 1

CSM Reșița - FCU Craiova, decis din primele minute » Coșmar pentru echipa lui Mititelu

CSM Reșița - FCU Craiova

Articol de - Publicat marti, 06 august 2024 17:05 / Actualizat marti, 06 august 2024 19:42

CSM Reșița a învins FC U Craiova, scor 2-0, într-un meci din prima etapă a Ligii 2.

CSM Reșița a deschis scorul rapid în minutul 3, prin Lascu. Echipa antrenată de Flavius Stoican și-a dublat avantajul 3 minute mai târziu, din penalty. Haită a transformat lovitura de la 11 metri și a dublat avantajul reșițenilor. În minutul 12, Tudor Oltean, jucătorul celor de la FC U Craiova, a fost eliminat după ce a văzut al doilea avertisment. Oltean a încasat primul cartonaș galben în minutul 1 al partidei.

Marius Croitoru a efectuat toate cele cinci schimbări în repriza a doua pentru a întoarce soarta partidei, dar elevii lui Flavius Stoican au reușit să apere rezultatul din prima repriză.

Steaua București - FC Argeș se joacă acum pe stadionul Ghencea și este live pe GSP.ro.

• În acest moment, 8 cluburi nu au drept de promovare: CS Corvinul Hunedoara, CSC Șelimbăr, Steaua București, CSM Slatina, CSC Dumbrăvița, CS Afumați, Unirea Ungheni și CSM Focșani.
  • Este a 85-a ediție a ligii secunde. Două 7 sezoane la rând în care Liga a 2-a a avut 20 de echipe într-o singură serie, competiția trece la un nou format: eșalonul secund este format din 22 de echipe.
  • Sezonul regulat se va întinde pe 21 de etape, în care se vor juca doar meciurile tur. Apoi, primele 6 clasate vor merge în play-off, unde vor juca alte 10 partide, 5 tur, 5 retur.
  • Spre deosebire de prima ligă, la intrarea în play-off-ul din Liga 2 punctele nu se vor înjumătăți

Ambele partide se anunță extrem de interesante. CSM Reșița, FCU Craiova și FC Argeș își propun să promoveze în Superliga la capătul acestui sezon. Steaua este în continuare fără drept de promovare.

FINAL. Csikszereda Miercurea Ciuc - Ceahlăul Piatra Neamț 3-1

Csikszereda a defilat în partida disputată la Miercurea Ciuc. Gazdele au deschis scorul în minutul 7 al partidei prin Ervin Bakos. Peste 7 minute, Csikszereda și-a dublat avantajul prin reușita lui Dolny, iar Bakos și-a completat „dubla” în minutul 34.

Piatra Neamț a bifat doar două cartonașe galbene în prima repriză, iar în actul secund al meciului a redus din diferență în minutul 68 prin Davordzie.

• Au marcat: Bakos '7, '33 Dolny '14 / Davordzie '68

Csikszereda: Simon - Kelemen, Hegedus, Palmeș - Bloj, Szilagyi, Bakos, Peter Gal - Babati, Dolny, Torvund

Ceahlăul: Brănescu - Țuțu, Bracelli, Asibey, Martins - Batantu, Onișa, Carreiro - Gyulai, Davordzie, Crețu

Prima zi a noului sezon de Liga a 2-a a furnizat deja mai multe rezultate surprinzătoare. FC Voluntari, echipa lui Claudiu Niculescu recent retrogradată din Superliga și una dintre principalele pretendente la promovare, s-a chinuit cu CSM Slatina, scor 1-1, pe care a egalat-o abia în prelungirile partidei.

Nou-promovata CS Afumați a reușit și ea surpriza. A învins-o pe Concordia Chiajna, echipa care atacă și ea promovarea, cu scorul de 4-2, prin golurile semante de Dițu, Dima, plus „dubla” lui Ciprian Stanciu.

O altă surpriză este reprezentată de remiza albă scoasă de Unirea Ungheni, altă nou-promovată, pe terenul celor de la CS Mioveni. CSC Dumbrăvița a reușit victoria în partida cu Metalul Buzău, scor 3-1, în timp ce Focșani a început și ea sezonul cu dreptul. A învins-o cu 2-0 pe Câmpulung.

Cei de la Metaloglobus au reușit să o învingă pe Chindia cu 3-2. Golul victoriei a fost marcat în prelungiri. Ultimul meci al zilei, cel dintre FC Bihor și Viitorul Pandurii Târgu Jiu, s-a terminat cu scorul de 0-0.

Etapa se va încheia marți, când sunt programate alte două partide: CSM Reșița - FCU Craiova, de la 16:00 (Prima Sport 1 și Digi Sport 1) și Steaua București - FC Argeș, de la 19:00 (Prima Sport 1 și Digi Sport 1).

Bihor Oradea- Viitorul Pandurii Târgu Jiu 0-0

Echipele de start:

FC Bihor Oradea: Accinelli – C. Jurj, Băican, Giafer, Ban – Farcaș, I. Filip – Stahl, Andr. Moga, Gitye – Hora (cpt.)
Rezerve: Bob – Ioviță, Seb. Cucu, Cherman, Gunie, Gîdea, Curescu, Tincău, Sg. Jurj
Director tehnic: Gustavo Aragolaza

Viitorul Pandurii Târgu Jiu: Lupescu – Sturzu, Gavric, Dumbrăvean, Godja – Moisie, M. Camara – Lupulescu, Perez-Duah, Vulpe – Andreaș
Rezerve: Aur. Păun – R. Cojocaru, Bîrzu, Ed. Croitoru, Nic. Geană, Zacharie, Dasic, Cîniparu, Gașpar
Antrenor: Călin Cojocaru

FINAL. Concordia Chiajna - CS Afumați 2-4

Click aici pentru statistici
Au marcat: Burcea '25, Ghimfus '44 / Ciprian Stanciu '20, '27, Ditu '32, Dima '59 (autogol)

Echipele de start

Concordia Chiajna: Oct. Vâlceanu – Dav. Alexe, Marc, Misarăș, Dobrescu, R. Lazăr, Iul. Roșu, Rob. Ion, A. Burcea, Ghimfuș, Ad. Petre
Antrenor: Ilie Poenaru

CS Afumați: Chioveanu – A. Lazăr, Duțu, Nicola, Cip. Stanciu, Zaina, Iamandache, Petculescu, Beșleagă, Robicek, Gheoroae
Antrenor: Vasile Neagu

FINAL. CSM Slatina - FC Voluntari 1-1

CSM Slatina: P. Toroc – Burnea, Bărăitaru, C. Toma, Sil. Matei, Trașcu, C-tin. Radu, Doman (cpt.), Golofca, Kayondo, I. Mitran
Rezerve: Micu – D. Dragu, Dav. Savu, Al. Sima, D. Toma, Năstăsie, M. Cristea, Țîră, Trică
Antrenor: Daniel Oprescu

FC Voluntari: Ius. Chirilă – Gîț, Armaș (cpt.), Pițian, Fl. Mitrea, Alb. Călin, Panos, Droppa, Cârnat, Fantis, Nemec
Rezerve: Al. Maxim – Ct. Alexe, Andreș, D. Bujor, D. Toma, Voican, Al. Șuteu, Cocian, R. Crișan
Antrenor: Claudiu Niculescu

FINAL. Metaloglobus - Chindia 3-2

Metaloglobus: Gavrilaș – Issah, Honciu (cpt.), Huiban, Andr. Sava, Al. Gheorghe, Dav. Irimia, Rob. Neacșu, Zakir, Cazan, L. Manolache
Rezerve: Nedelcovici – M. Gheorghe, Liș, Ekollo, Visic, Ad. Sîrbu, Ad. Nicolae, Rz. Florea, Rz. Milea
Antrenor: Ianis Zicu

Chindia: Șt. Mușat – Martac, Ius. Cristea, C. Dinu (cpt.), Ad. Ioniță, Al. Petre, Danu, Atanase, Pesic, D. Florea, Zivkovic
Rezerve: Brînzea – Dogănoiu, Romeo, Rz. Tache, Iul. Zamfir, Oct. Ursu, Grubac, Al. Sabău, M. Șerban
Antrenor: Marian Vătavu (suspendat)

FINAL. CSM Focșani - Câmpulung Muscel 2-0

CSM Focșani: Ureche – Săpunaru (cpt.), Ciopa, Vișinar, Tamași, Rența, Brînzan, Gorovei, Rob. Enache, Al. Zaharia, Dodoi
Rezerve: Uțiu – Creț, Andr. Mazilu, Jalbă, Mih. Stancu, Cr. Ciobanu, Pedro Albino, Dănăilă, Dr. Oprea
Antrenor: Călin Moldovan

AFC Câmpulung Muscel: M. Voicu – Longher, Ntamack, Jenaru, Gîsă, Șt. Ghiță (cpt.), Andr. Stelea, Al. I. Popescu, Cacior, Sanda, L. Stancu
Rezerve: Bălănică – Rob. Dumitrescu, D. Popescu, Stănici, Șt. Coman, Ciurea, Rob. Enache, Ant. Niță, Al. Enache
Antrenor: Costin Lazăr

FINAL. CS Mioveni - Unirea Ungheni 0-0

CS Mioveni: Fl. Croitoru (cpt.) – Corbu, R. Garutti, Core, Andr. Panait, Neofytidis, Guțea, I. Șerban, Pogatzidis, Zamura, A. Șerban
Rezerve: Val. Sima, Andr. Militaru, Dănilă, Cr. Lazăr, Yencu, Duțan, Căprescu, Bustea, Nadolu
Antrenor: Alin Chița

Unirea Ungheni: Rob. Geantă – Chinteș, A. Popa, Ct. Savin, Cruceru, Tiihonen, Astafei (cpt.), Bîrnoi, Haiduc, Dr. Gheorghe, I. Barstan
Rezerve: P. Ganea – Coza, Vînau, D. Pop, M. Ioniță, R. Trif, Magyari, Ist. Fulop, Zukanovic
Antrenor: Eusebiu Tudor

FINAL. CSC Dumbrăvița - Metalul Buzău 3-1

Au marcat: Salhi '8, '36, Cibi '66 / Robu '25

CSC Dumbrăvița: Mikloș – Scutaru, Zurbagiu (cpt.), Apro, Vasluian, Adam, Ristin, Salhi, Rz. Morariu, Modan, Martinov
Rezerve: Iliescu – Burdeț, Bg. Sima, Jordea, Cibi, Pădurariu, L. Bodri, Sofran, Andr. Olaru
Antrenor: Cosmin Stan

Metalul Buzău: I. Dinu – Juncănaru, Alb. Olaru, Perju, Andr. Radu, D. Stan, Tudorică (cpt.), A. Manea, Dr. Lazăr, Ad. Moldovan, Val. Robu
Rezerve: Micle – D. Mihai, Jozic, Ed. Rusu, Mat. Constantinescu, Opaiț, M. Manea, Petra, Al. Anton
Antrenor: Valentin Stan

Noutățile față de sezonul trecut sunt FC Voluntari și FCU Craiova, retrogradate din Superliga, și Metalul Buzău, CS Afumați, AFC Câmpulung Muscel, FC Bihor Oradea, Unirea Ungheni și CSM Focșani, nou-promovate din Liga a 3-a.

Înainte de startul competiției, FCU Craiova, FC Voluntari, FC Argeș, și CS Mioveni par principalele candidate la promovare. Pe listă ar putea intra și Corvinul, care încă nu a primit un răspuns clar de la FRF în privința dreptului de promovare.

Situația celor de la Corvinul este una specială. Câștigătoarea Cupei României din sezonul trecut nu ar fi putut participa în cupele europene dacă și-ar fi depus dosarul de licențiere în timp regulamentar, dar hunedorenii au avut parte de clemență din partea FRF: le-au fost amânate primele două partide de campionat.

Rămâne de văzut ce se va întâmpla dacă echipa lui Florin Maxim va reuși să se califice în play-off-ul Conference League, care se va juca pe 22 și 29 august. Între cele două meciuri, Corvinul ar trebui să joace cu FC Voluntari în runda #3. Hunedorenii ar fi trebuit să joace astăzu cu CSC Șelimbăr, dar partida a fost amânată.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mihai Rotaru sparge banca! Cât plătește Craiova pentru transferul lui Cicâldău » Mutarea e definitivă, pe 4 ani

„Domnule Ion Țiriac, ați primit pensia recalculată?” » Răspunsul miliardarului pentru GSP: „Mi-e rușine să spun! Scuzați-mă...”

Simona Halep și proaspăta soție a lui Ianis au atras toate privirile la evenimentul de la Academia lui Hagi