FOTBAL  »  LIGA 2  »  CSM RM. VÎLCEA - FC U CRAIOVA 1-0

Revanşa! » Scenariu identic: CSM Râmnicu Vîlcea s-a răzbunat pentru eşecul din tur cu FC U Craiova

N'Kongue a făcut diferența pe final de meci, după o evoluție aplaudată de fanii vîlceni // Foto: Bogdan Dănescu (Rîmnicu Vîlcea)

Articol de - Publicat duminica, 16 martie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 16 martie 2014 02:31

Vîlcenii s-au desprins pe final de meci, răzbunîndu-se după ce în tur au pierdut în acelaşi fel. Niculescu a învins Ştiinţa, acum, şi ca antrenor.

Vîlcea îşi depune candidatura oficial la unul din primele două locuri ce duc în Liga 1. Asta deşi mai are de recuperat pentru play-off, întrucît, momentan, oltenii nu sînt ajutaţi de rezultatele directe cu echipele din top 6.

Claudiu Niculescu a învins formaţia unde era idol ca fotbalist în perioada 1998-2001, nu doar căpitan, marcînd pentru Ştiinţa 41 de goluri în 93 de partide. Mai mult, el şi actuala sa trupă s-au revanşat după eşecul similar din tur, atunci craiovenii impunîndu-se prin reuşita lui Vasile Gheorghe, din minutul 85.

S-a păstrat scenariul, doar că s-au inversat situaţiile. N'Kongue a marcat, după ce a mai avut şi o transversală în minutul 43, plus alte două mari ocazii în care s-a remarcat Hotoboc. Gazdele s-au impus în cele din urmă după ce-au avut un om în plus vreme de mai bine de jumătate de oră, Ripoli primind cartonaş roşu pentru lovirea unui adversar.

4 victorii la rînd are Clau-gol cu Vîlcea cu scorul de 1-0

CSM Rm. Vîlcea - FC U Craiova 1-0 (0-0)
A marcat: N'Kongue (86)

CSM: Matache - Deaconescu, I. Stoica, Pîrvulescu, E. Stoica (Geantă, 36) - Cîrstoiu, L. Todea - Ad. Popa, Codin (A. Creţu, 60), Briceag – N’Kongue. Antrenor: Claudiu Niculescu

FC U: Hotoboc - Cruceru (Sg. Popescu, 60), M. Ciucă, D. Stoica, Buşu - Săceanu, Mîrzeanu - Goge, Stoianof (Cl. Bălan, 84), Ripoli - M. Roman (Frăsineanu, 74). Antrenor: Dragoş Bon
Eliminat: Ripoli (56)

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”