FOTBAL  »  NATIONALA  »  DECIZIE

Vine decizia TAS pentru România - Kosovo » Forul judecă luni apelul: ce au anunțat kosovarii

România - Kosovo / Foto: Ionuț Iordache GSP
România - Kosovo / Foto: Ionuț Iordache GSP

Articol de - Publicat joi, 20 martie 2025 11:49 / Actualizat joi, 20 martie 2025 13:36

„Telenovela” din jurul meciului cu scântei România - Kosovo, disputat în luna noiembrie, pe Arena Națională, continuă! Presa kosovară a anunțat că luni, 24 martie, la Laussane, va fi analizat apelul făcut de Federația de Fotbal din Kosovo la adresa FRF și UEFA, chiar în ziua meciului cu San Marino.

CONTEXT:

  • Pe 15 noiembrie 2024, meciul de Liga Națiunilor dintre România și Kosovo a fost abandonat, după ce kosovarii au ieșit de pe teren în prelungirile partidei, refuzând reluarea acesteia, acuzând presupuse scandări discriminatorii ale galeriei „tricolorilor”

  • Cinci zile mai târziu, UEFA a dat verdictul în cazul acestei confruntări și i-a acordat României victoria la „masa verde”, 3-0; În plus, FRF a primit amenzi cumulate în valoare de 128.000 de euro și sancțiunea de a disputa următorul meci acasă fără spectatori. 

  • După decizia UEFA, atât Federația Română de Fotbal, cât și Federația Kosovară de Fotbal au contestat decizia la TAS;

  • Pe 13 februarie, TAS a judecat contestația depusă de FRF și a respins apelul românilor;

  • Acum, la mai bine de o lună distanță, TAS va avea de judecat apelul făcut de kosovari.

Aceștia au contestat înfrângerea 0-3 la „masa verde” și așteaptă acum decizia TAS, care este posibil să vină chiar luni.

L-au anulat! » Decizia luată de jucători înainte de România - Bosnia! Mircea Lucescu a acceptat
ROMÂNIA - BOSNIA
L-au anulat! » Decizia luată de jucători înainte de România - Bosnia! Mircea Lucescu a acceptat

România - Kosovo, din nou în atenția TAS

Deși au trecut 4 luni de la meciul cu Kosovo, încă există ecouri privind duelul „cu cântec” de la București, care nu s-a terminat pe teren, ci la comisii.

Potrivit koha.net, TAS va analiza luni, 24 martie, chiar în ziua meciului San Marino - România, a doua partidă din preliminariile Cupei Mondiale din 2026, apelul făcut de kosovari după decizia UEFA privind victoria românilor la comisii.

„Tribunalul de Arbitraj pentru Sport (TAS) a anunțat miercuri că luni, 24 martie, va avea loc audierea privind dosarul Kosovo împotriva Federației Române de Fotbal și UEFA pentru meciul din 15 noiembrie de la București. 

Nu au fost oferite alte detalii, dar o decizie ar putea fi luată chiar luni. TAS a respins înainte contestația Federației Române împotriva sancțiunilor UEFA pentru meciul cu Kosovo. TAS a constatat că sancțiunile UEFA împotriva Federației Române sunt proporționale cu încălcările comise.

Federația de Fotbal din Kosovo a anunțat la începutul lunii decembrie că a făcut apel la TAS cu privire la decizia UEFA privind meciul România - Kosovo. Șansele ca deciziile UEFA să fie anulate de TAS nu sunt considerate mari”, au notat jurnaliștii kosovari.

Practic, acum, la TAS, s-ar mai putea schimba rezultatul dictat de UEFA, 3-0 pentru România, însă șansele sunt minime. Grație rezultatului provizoriu de 3-0, România a încheiat grupa din Liga C pe prima poziție, având totodată statutul de cea mai bună câștigătoare de grupă din acea divizie, 18 puncte din 18 posibile.

Citește și:
Reacție vehementă de pe banca lui Dinamo, după ce Cîrjan a refuzat-o pe Metalist: „Știți ce înseamnă asta?”
Superliga
Reacție vehementă de pe banca lui Dinamo, după ce Cîrjan a refuzat-o pe Metalist: „Știți ce înseamnă asta?”
Diletta Leotta a apărut într-o ținută „inadecvată” și fanii au reacționat dur: „Dansatoarele din club sunt mai îmbrăcate”
Campionate
Diletta Leotta a apărut într-o ținută „inadecvată” și fanii au reacționat dur: „Dansatoarele din club sunt mai îmbrăcate”
Transfer oficial! Cât a scos din buzunar Dan Șucu pentru Robert Sălceanu: „E cel mai frumos cadou de ziua mea!”
Superliga
Transfer oficial! Cât a scos din buzunar Dan Șucu pentru Robert Sălceanu: „E cel mai frumos cadou de ziua mea!”
Negocieri istorice: Sergio Ramos a sosit pentru a cumpăra clubul!
Campionate
Negocieri istorice: Sergio Ramos a sosit pentru a cumpăra clubul!
Măsură dură luată de Bolojan chiar acum: Taie peste 6.000 posturi de consilieri personali
Profit.ro
Măsură dură luată de Bolojan chiar acum: Taie peste 6.000 posturi de consilieri personali
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cosmin Olăroiu, investiție de milioane de euro într-un proiect major din București

Cuplul viral din sport s-a despărțit după o săptămână de relație intensă


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează