FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

Lucrul care îl sperie pe Sorin Cârțu înaintea meciului decisiv dintre România și Slovacia

Sorin Cârțu / Sursă foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de - Publicat duminica, 23 iunie 2024 20:21 / Actualizat duminica, 23 iunie 2024 21:37

Sorin Cârțu, fostul atacant al României, a analizat înfrângerea naționalei cu Belgia, scor 0-2, și a prefațat partida cu Slovacia, din ultima etapă a grupelor EURO 2024.

România a rămas cu 3 puncte în grupa de la EURO, după victoria cu Ucraina, 3-0, și eșecul cu Belgia. „Tricolorii” au șanse mari de calificare în optimi, egalul cu Slovacia le asigură locul 2 în grupă. Însă Cârțu se teme de meciul cu slovacii, din cauza istoricului negativ al naționalei în meciurile decisive din istoria sa.

Sorin Cârțu: „Îmi e frică de ADN-ul nostru”

„Am rămas cu o părere de rău, nu am fost parcă... Am început forte prost, am avut o primă repriză de nerecunoscut având în vedere ce am jucat cu Ucraina. Am fost surprinşi de atitudinea lor, i-aş fi văzut mai încrezători. Am fost surprins de faptul că am primit nişte goluri după nişte comportamente naive. La primul gol nu au avut blocaj pentru el şi m-a surprins asta.

În prima repriză n-am arătat nimic, ne-au dominat. A doua repriză a fost altceva. Dar s-a greşit vizavi de Lukaku. Nu l-am văzut pe Drăguşin într-o evoluţie foarte bună aseară.

Am fost surprins de evoluţia lui Stanciu. Sunt în continuare pentru Drăguş, care arată ca un atacant, dar mă aşteptam mai mult.

(n.r. - facem 0-0 cu Slovacia?) Putem face mai mult, e meciul cel mai greu, ai şi şansa asta de a te califica, şi ei depind de rezultatul ăsta, dar îmi e frică de ADN-ul nostru la meciurile ăstea importante”, a declarat Sorin Cârțu, la Prima Sport.

FOTO. Cele mai tari imagini de la Belgia - România, la EURO 2024

Belgia - România / FOTO: Cristi Preda (Gazeta Sporturilor)
Belgia - România / foto: Imago Images
+34 FOTO

VIDEO. Belgia - România 2-0. Ianis Hagi, declarații la finalul meciului: „Sentimentul din vestiar este că se putea mai mult” + Cum crede că trebuie abordat meciul cu Slovacia

Fanii lui Bayern blochează transferul ordonat de Vincent Kompany!
Marine Le Pen l-a distrus pe Kylian Mbappe: „Francezii s-au săturat”