FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - ELVEȚIA U21

Daniel Pancu s-a răzgândit: decizia luată la meciul decisiv pentru Euro

Daniel Pancu // foto: Imago Images
Daniel Pancu // foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 15 octombrie 2024 18:11 / Actualizat marti, 15 octombrie 2024 18:11

Vineri, imediat după 6-2 cu Muntenegru U21, selecționerul Daniel Pancu (47 de ani) anunța că va schimba sistemul pentru meciul decisiv în vederea calificării la EURO 2025, programat în această seară, de la ora 19:00, cu Elveția. În cele din urmă, selecționerul nu a mai efectuat modificările trâmbițate.

Vineri, reprezentativa U21 a României a obținut o victorie răsunătoare în Muntenegru, 6-2, folosind un sistem 4-2-1-3, cu Rareș Ilie în spatele trioului ofensiv compus din Ianis Stoica, Louis Munteanu și Octavian Popescu.

După meci, Daniel Pancu a anunțat că ia în calcul modificarea sistemului pentru a contracara „o Elveție foarte puternică în zona centrală”, așa cum o descria în intervenția la DigiSport.

„Asta înseamnă că unul dintre jucătorii de atac, care au avut o evoluție foarte bună astăzi, probabil va sta pe bancă. Trebuie să decid până marți care va fi acela, să intre și să ne ajute pe parcurs”, susținea Pancu.

Daniel Pancu s-a răzgândit: decizia luată la meciul decisiv pentru Euro

Până la urmă, selecționerul de la U21 a decis să meargă pe același sistem și aceiași oameni de atac. Singura modificare din primul „11” a fost făcută în axul defensivei, unde Cristian Ignat i-a luat locul lui Gabriel Dănuleasa.

În rest, același sistem și aceiași jucători, deși pe bancă apar jucători de alt profil pentru mijlocul terenului, precum Cătălin Vulturar și Marius Corbu.

Etapa ,

Cum se califică România U21 la EURO 2025

Pentru a fi sigură de calificarea la Campionatul European de anul viitor, reprezentativa U21 trebuie să o învingă pe Elveția. Ar fi suficient și un egal, cu condiția ca Finlanda să nu o învingă pe Muntenegru într-un meci disputat de la aceeași oră.

Dacă „tricolorii” vor pierde astăzi, ei nu mai pot câștiga grupa. În cel mai bun caz ar termina pe locul 2 și ar merge la baraj, doar dacă Finlanda nu ar câștiga contra muntenegrenilor pe teren propriu.

România U21 - Elveția U21, echipele de start:

România U21 (4-2-1-3): Sava - Pantea, Ignat, Akdag, Borza - Perianu, Grameni - R. Ilie - Ianis Stoica, L. Munteanu, Oct. Popescu
Rezerve: R. Popa, Amzar, Dănuleasa, Vulturar, Silaghi, Corbu, Maftei, Rădulescu, Blănuță

Elveția U21 (3-4-3): M. Keller - Jaquez, Amenda, Hajdari - Athekame, Matoshi, Abdullahu, Surdez - Sanches, Dos Santos, Fink
Rezerve: Loretz, Okoh, Fosso, Villiger, Wallner, Magnin, A. Keller, N. Muci, Berdayes

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:

Clasamentul erorilor de arbitraj din Superligă » Surpriză MAJORĂ: cine sunt cele mai ajutate și cele mai dezavantajate cluburi!

Începe procesul Simonei Halep la New York! Data fixată pentru prima înfățișare în litigiul de 10 milioane de dolari + prima mare victorie obținută de avocații americani


Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează