FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

Declarație cel puțin ciudată a lui Daum, la prima conferință ca selecționer: "Nici Boateng nu arată ca un neamț obișnuit, dar joacă pentru Germania"

Jerome Boateng Foto: Reuters
Jerome Boateng Foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat joi, 07 iulie 2016 20:38

Christoph Daum, noul selecționer al României, n-ar spune nu naturalizărilor de jucători, dând exemplu cazul lui Jerome Boateng care a fost naturalizat pentru naționala Germaniei.

În argumentarea acestei teorii, neamțul a făcut o declarație care poate fi interpretată ca rasistă.

"Multe națiuni naturalizează jucători. Uitați-vă la Germania! Boateng nu arată ca un neamț obișnuit, dar datorită părinților lui joacă pentru Germania.

Germania are mulți jucători naturalizați. Există posibilități de naturalizare, e una dintre posibilitățile pe care le luăm în considerare.

Mă gândesc la foarte multe lucruri pe care le vom si folosi. Nu vă pot da nume concrete, dar cu siguranță cu ajutorul echipei de scouting voi descoperi pe oricine creează un avantaj echipei naționale. Avem și în Liga 1 jucători care îndeplinesc aceste criterii", a declarat Christoph Daum într-o conferință de presă. 

Jerome Boateng e născut în 1988, în Berlinul de Vest, și este cetățean german. Mama sa e nemțoaică, iar tatăl ghanez. Fratele său vitreg, Kevin, a ales să evolueze pentru țara africană și nu pentru Germania.

CV CHRISTOPH DAUM

Născut pe 24 octombrie 1953, Daum a fost jucător la Eintracht Duisburg și FC Koln. Ca manager a antrenat:

1986–1990: 1. FC Köln
1990–1993: VfB Stuttgart
1994–1996: Beşiktaş
1996–2000: Bayer Leverkusen
2001–2002: Beşiktaş
2002–2003: Austria Wien
2003–2006: Fenerbahçe
2006–2009: 1. FC Köln
2009–2010: Fenerbahçe
2011: Eintracht Frankfurt
2011–2012: Club Brugge
2013–2014: Bursaspor

PALMARES CA ANTRENOR

- titlul (1991-1992) și Supercupa (1992), în Germania, cu Stuttgart
- titlul (1994-1995) și Cupa (1993-1994), în Turcia, cu Beșiktaș
- titlul cu Austria Viena (2002-2003)
- titlul (2003-2004, 2004-2005) și Supercupa Turciei (2009) cu Fenerbahce

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Candidatura lui Călin Georgescu, respinsă: cele mai tari memeuri » Fanii fotbalului chiar s-au implicat și au dat drumul glumelor
Stiri extrasport
Candidatura lui Călin Georgescu, respinsă: cele mai tari memeuri » Fanii fotbalului chiar s-au implicat și au dat drumul glumelor
„Perla” Rapidului s-a săturat: ori joacă mai mult, ori forțează plecarea!
Superliga
„Perla” Rapidului s-a săturat: ori joacă mai mult, ori forțează plecarea!
Din Superligă, la retrogradare în Liga 2! Cum explică transferul neașteptat: „Decât acasă...”
Liga 2
Din Superligă, la retrogradare în Liga 2! Cum explică transferul neașteptat: „Decât acasă...”

Trucul interesant prin care Adrian Cristea spune că seduce femeile: „Dacă faci asta, e jumătate cucerită”

În sfârșit! După 16 ani, au reluat lucrările la „colosul uitat” » Imagini de pe șantierul unui stadion unic


Comentarii (8)
haideusicfr
haideusicfr  •  07 Iulie 2016, 22:27

Binenteles! Ce bine ar fi prins acum la Euro Camora de ex,cel mai bun fundas stanga din tara cu tehnica ,joaca si faza ofensiva ,centrari excelente ,lovituri libere etc.Mai acum cativa ani Cadu capitanul CFR cu trei campionate castigate cupe ,supercupe,n-a fos niciodata selectionat.si avea cetatenia romana! Si au mai fost si alti jucatori de la alte echipe. Imi place mentalitatea acestuia.Invers decat a romanilor autohtoni!

brandremist
brandremist  •  09 Iulie 2016, 22:42

Unu': "Ius sangvinis" îl face pe Boateng cetățean german așa că discuțiile despre naturalizare sunt cel puțin deplasate în privința lui. Omu' s-a născut în Germania și are un părinte german, așa că indiferent de felul cum arată, e "de-al lor". E ca și cum noi am încerca să-l "naturalizăm" pe Falemi care e deja român. Dacă se referea la Podolski atunci alta ar fi fost povestea. Doi: Sunt și germani care nu se recunosc în echipa națională( a se vedea deputata Beatrix von Storch și twitterele ei după ce Germania a pierdut). Trei: Aici suntem în România, nu Germania. Cred că dacă un jucător de valoare vrea neapărat să joace pentru o țară europeană, nu va alege el din prima România. Dar dacă se găsesc jucători care vor să facă asta, atunci ar merita măcar o șansă. Nu au cum să fie mai slabi decât unii români autohtoni care au jucat la Euro.

ortega
ortega  •  08 Iulie 2016, 01:42

Bine mă Daum , Becali arată ca o *** ? Mai degrabă a moluscă , mai ales după apucăturile de pe ringul de dans ... Sau după meclă ... Arată mai oribil decât Marica ...

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (8)
Comentează