FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

FOTO Două faze controversate în România - Belgia » „Tricolorii” au cerut penalty la două minute după golul anulat de VAR

Minutele 64 și 66 au oferit două momente la limită în duelul România - Belgia, din runda secundă a grupei E de la Campionatul European. +38   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 22 iunie 2024 23:42 / Actualizat sambata, 22 iunie 2024 23:42

România a fost dominată în prima repriză a disputei de la Koln. În partea secundă a dat semne de viață, un meci pe contre cu ocazii mari la ambele părți. Brigada condusă de polonezul Szymon Marciniak a fost nevoită să ia două decizii majore.

FOTO. Două faze la limită în România - Belgia

În minutul 64, De Bruyne l-a servit excelent pe Lukaku. Golgeterul all-time al naționalei Belgiei a șutat imparabil. Inițial, reușita a fost validată.

Acțiunea a fost analizată în camera VAR. Rezultatul a fost pe placul lui Edi Iordănescu. Golul a fost anulat pentru un ofsaid milimetric la Romelu.

Tehnologia a decis că Lukaku era în ofsaid

La faza imediat următoare, „tricolorii” au dus mingea în careul advers. A urmat un carambol, Faes a degajat balonul în mâna lui Tielemans.

Distanța a fost prea mică pentru dictarea unei lovituri de la 11 metri.

România rămâne în calculele calificării

Indiferent de rezultatul înregistrat în fața Belgiei, naționala lui Edi Iordănescu rămâne în cărțile calificării în optimile de finală de la Euro 2024.

România a trecut fără emoții de Ucraina în primul meci, scor 3-0. Golaverajul îi permite lui Edi Iordănescu să viseze la accederea în faza următoare și de pe locul 3 în grupa E.

VIDEO. „Deșteaptă-te, române!”, intonat cu emoție înaintea de România - Belgia

Cu doar două zile înainte de România - Olanda, Valentin Mihăilă a semnat: „Suntem fericiți să vă anunțăm”
Nationala
Lovitura dată de Maccabi Tel Aviv înaintea meciurilor cu FCSB » A semnat seara trecută
Liga Campionilor

Postul TV de sport a devenit de astăzi indisponibil în România! Dispare după 18 ani » Două competiții importante rămân „în aer”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat