FOTBAL  »  NATIONALA  »  LIGA NAȚIUNILOR

Articol de , , - Publicat vineri, 06 septembrie 2024 23:35 / Actualizat sambata, 07 septembrie 2024 00:09

Meciul naționalei României din Kosovo, încheiat cu scorul de 3-0 în favoarea „tricolorilor”, a avut parte de peripeții pe final, mai mulți suporteri invadând terenul, iar meciul fiind oprit de trei ori în 10 minute din această cauză.

Primul suporter a intrat pe teren în minutul 83, iar după 3 minute aproximativ 10 suporteri au pătruns de asemenea pe teren, meciul fiind întrerupt a doua oară. În prelungiri alți fani au invadat suprafața de joc, purtând steaguri cu Kosovo și Albania.

FOTO. Final cu peripeții la Kosovo - România » Mai mulți suporteri au invadat terenul, iar meciul a fost oprit de trei ori în 10 minute

Steagul Armate de Eliberare din Kosovo / FOTO: Captură TV @antena sport
+16 FOTO

Suporterii care au pătruns pe teren au întrerupt de trei ori meciul în ultimele 10 minute, după ce kosovarii au fluierat imnul României și au apelat și la o scenografie agresivă la adresa „tricolorilor”.

Fix înainte de fluierul de start, suporterii naționalei din Kosovo au afișat o pânză uriașă la una dintre peluze.

Kosovo - România/ foto Cristi Preda (GSP)
Kosovo - România, Mircea Lucescu/ foto Cristi Preda (GSP)
+29 FOTO

„Atenție, aici e Kosovo!”, scria pe scenografia ultrașilor, un posibil mesaj subliminal pentru români, în contextul în care nucleurile dure al galeriilor din țară au apelat la precedentele două meciuri la o scandare provocatoare, „Kosovo e Serbia”, cea care a declanșat multiple controverse și aproape că a adus la pierderea meciului de la București la „masa verde”.

România, victorie categorică la redebutul lui Mircea Lucescu pe banca echipei naționale

România s-a impus categoric la redubutul lui Mircea Lucescu, scor 3-0, în deplasarea de la Kosovo. Dennis Man a deschis scorul în minutul 40 după ce a reușit o fază individuală de excepție. Jucătorul Parmei a driblat 4 adversari, apoi a șutat la colțul lung. Muric a fost pe minge, dar a scăpat-o pe sub mână.

În minutul 51, Răzvan Marin a dublat avantajul României după ce a marcat din penalty-ul scos de Man. Mijlocașul a trimis tare în dreapta portarului, iar Muric nu a avut nicio șansă, deși ghicise colțul.

Scorul final a fost stabilit în minutul 81, când Denis Drăguș a împins mingea în plasă, profitând de respingerea slabă a lui Muric în urma șutului lui Valentin Mihăilă.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„M-ai sunat să faci mișto?” » Gigi Becali, supărat. Nu i-a convenit egalul cu CFR Cluj: „Am greșit că l-am impus pe el în echipa de start”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”