FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U20 - ELVEȚIA U20

Eduard Radaslavescu a salvat un egal pentru România U20 cu o lovitură liberă superbă

Sursă foto: Captură Digi Sport

Articol de - Publicat luni, 14 octombrie 2024, 21:03 / Actualizat luni, 14 octombrie 2024 21:16

Reprezentativa U20 a României a obținut un rezultat de egalitate cu Elveția U20, scor 2-2, într-un meci amical disputat la Târgoviște. Elevii lui Costin Curelea au fost conduși cu 2-0 la pauză, dar Atanas Trică și Eduard Radaslavescu au reușit să marcheze și să evite o rușine pentru naționala României.

Radaslavescu a marcat cu un șut superb, din lovitură liberă, de la o distanță aproximativă de 25 de metri.

România U20 - Elveția U20 2-2

Au marcat: Trică 52, Radaslavescu 90 / Kacuri 24, Giger 44

Elvețienii au început în atac meciul și puteau deschide scorul încă din minutul 4, când Răfăilă a degajat greșit într-un adversar.

Deschiderea de scor a avut loc în minutul 24, când Chipperfield a centrat în careu, iar Kacuri a marcat cu o lovitură de cap. În minutul 40, Giger putea să dubleze avantajul oaspeților, dar Răfăilă a intervenit, însă 5 minute mai târziu același Giger a reușit să înscrie cu capul, după o centrare a lui Neelakandan.

În minutul 52, Șuteu a centrat în fața porții, iar Atanas Trică a trimis balonul în poartă cu o lovitură puternică de cap. Egalarea „tricolorilor” a venit în minutul 90, când Eduard Radaslavescu a reușit un gol superb, marcând dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri de poarta elvețienilor.

România U20 - Elveția U20, echipele de start

România U20: Răfăilă - Boțogan, M. Duțu, S. Duțu, Florea, Jalade, Pașcalău, Pop, Șuteu, Trică, Țuțu
Selecționer: Costin Curelea

Elveția U20: Emch - Beney, Chipperfield, Freimann, Giger, Holenstein, Kacuri, Kessler, Meyer, Neelakandan, Soro

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Incredibil! Jucătorul de la CFR a vrut să-l bată pe Petrescu: „Am intrat în vestiar, am dat cu piciorul în ușă și am țipat. Niciodată nu m-a «halit» și nici eu pe el”
Ion Țiriac prins de poliție cu 340 de km/h » Incredibil ce s-a întâmplat după aceea: „Amenda nu era o problemă, ci procesul!”