FOTBAL  »  NATIONALA  »  CONVOCĂRI

NEWS ALERT Lotul României pentru meciurile din septembrie » Rădoi a luat cei mai mulți jucători de la FCSB, 0 de la Rapid!

Mirel Rădoi, selecționerul României, a anunțat lotul convocat pentru cele 3 partide ale naționalei din luna septembrie, contând pentru preliminariile Campionatului Mondial din 2022.
Mirel Rădoi, selecționerul României, a anunțat lotul convocat pentru cele 3 partide ale naționalei din luna septembrie, contând pentru preliminariile Campionatului Mondial din 2022.

Articol de GSP - Publicat marti, 24 august 2021 17:22 / Actualizat marti, 24 august 2021 17:43

Mirel Rădoi, selecționerul României, a anunțat lotul convocat pentru cele 3 partide ale naționalei din luna septembrie, contând pentru preliminariile Campionatului Mondial din 2022.

Dintre cei 26 de jucători, nu au mai evoluat niciodată în tricoul primei reprezentative portarul Aioani, fundașii Ghiță și Rațiu, mijlocașii Cordea și Marius Marin, plus atacantul Markovici. 

De asemenea, interesant este și că Rapidul, locul doi în campionat și singura formație fără gol primit în noul sezon, nu are niciun fotbalist la lot! Asta după ce Victor Angelescu, acționarul majoritar al giuleștenilor, i-a propus public pe Claudiu Belu-Iordache (27 de ani) și Alexandru Albu (28) - detalii, AICI. 

FCSB dă cei mai mulți jucători, 4: Andrei Vlad, Andrei Cordea, Darius Olaru și Florin Tănase.

Lotul României pentru meciurile din septembrie

  • PORTARI: Marian Aioani (Farul Constanța, 0/0), Florin Niță (Sparta Praga/Cehia, 6/0), Andrei Vlad (FCSB, 1/0);
     
  • FUNDAȘI: Mario Camora (CFR Cluj, 4/0), Vlad Chiricheș (Sassuolo/Italia, 64/0), Virgil Ghiță (Farul Constanța, 0/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 10/1), Ionuț Nedelcearu (Crotone/Italia, 15/2), Andrei Rațiu (Huesca/Spania, 0/0), Adrian Rus (Fehervar/Ungaria, 6/0), Alin Toșca (Gaziantep F.K./Turcia, 25/0);
     
  • MIJLOCAȘI: Alexandru Cicâldău (Galatasaray/Turcia, 14/2), Andrei Cordea (FCSB, 0/0), Ianis Hagi (Glasgow Rangers/Scoția, 18/1), Dennis Man (Parma/Italia, 9/1), Marius Marin (Pisa/Italia, 0/0), Răzvan Marin (Cagliari/Italia, 30/2), Dragoș Nedelcu (Fortuna Dusseldorf/Germania, 2/0), Darius Olaru (FCSB, 1/0), Dorin Rotariu (Ludogoreț/Bulgaria, 10/1), Deian Sorescu (Dinamo București, 2/0), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia, 42/10), Florin Tănase (FCSB, 9/1);
     
  • ATACANȚI: Denis Alibec (CFR Cluj, 19/2), Denis Drăguș (Standard Liege/Belgia, 2/0), Jovan Markovici (Universitatea Craiova, 0/0).

Programul României din luna septembrie:

  • 2 septembrie: Islanda – ROMÂNIA, ora 21:45 – Laugardalsvollur (Reykjavik)
  • 5 septembrie: ROMÂNIA – Liechtenstein, ora 21:45 – Arena Națională (București)
  • 8 septembrie: Macedonia de Nord – ROMÂNIA, ora 21:45 – Tose Proeski Arena (Skopje)

    Toate partidele pot fi urmărite în format liveTEXT pe GSP.ro și în direct la ProTV.

Șanse minime să ne calificăm la Mondialul din 2022

Suntem în plină campanie pentru accederea la Campionatul Mondial din Qatar, care va avea loc în noiembrie și decembrie 2022, adică peste un an și jumătate.

Singura variantă prin intermediul căreia am putea să ne calificăm sunt preliminariile, dar am ratat startul în grupa din care facem parte. Ne-a bătut Armenia și după 3 etape suntem doar pe locul 4. Doar prima poziție merge direct la Mondial, în vreme ce ocupantele locurilor secunde vor fi la baraj.

Tot la baraj mai au acces încă două echipe grație Ligii Națiunilor, însă România nu are nicio șansă fiindcă nu a câștigat grupa din care a făcut parte. De exemplu, Ungaria, care s-a impus într-o serie complicată, cu Serbia, Turcia și Rusia, poate prinde barajul pentru Qatar datorită Nations League.

Dacă nu vom fi nici anul viitor la CM, atunci vom bifa nu mai puțin de 6 ediții consecutive la care nu luăm parte. Ultima a fost în 1998, în Franța, când am ieșit și din grupă.

Victor Angelescu, critici la adresa FRF: „Nu înțeleg cum în Moldova se poate și la noi nu!”

Citește mai multe știri despre echipele naționale:

Naționala în Ghencea! FRF, schimbare de ultimă oră » Meci tare pe „Steaua”

Continuă războiul cu Răzvan Burleanu: „Sunt scârbit de modul în care a ajuns și este condus fotbalul românesc”

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Patronul din Superliga s-a săturat: mută echipa din oraș
Superliga
Patronul din Superliga s-a săturat: mută echipa din oraș
UEFA a făcut anunțul despre Istvan Kovacs! Arbitrul e pe lista pentru Cupa Mondială din 2026
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
UEFA a făcut anunțul despre Istvan Kovacs! Arbitrul e pe lista pentru Cupa Mondială din 2026
Dan Șucu a investit 20 de milioane de euro la Rapid! Giuleștenii sunt pe pierdere de cinci ori mai mare decât acum șase ani
Superliga
Dan Șucu a investit 20 de milioane de euro la Rapid! Giuleștenii sunt pe pierdere de cinci ori mai mare decât acum șase ani

FRF instituie „taxa pe șmecherie”! Furie în Liga 1: „7,6 milioane de euro din fondurile UEFA sunt împărțite aberant” + FCSB vizează bani la care nu are dreptul!

„E o libertate aparte aici, dar suntem cu gândul și la România” » La doi pași de Lyon, doi români și-au deschis afacerea care i-a dat gata pe francezi: „În perioadele bune, vindem și 100 kg. pe săptămână”


Comentarii (80)
hai_sepsi
hai_sepsi  •  24 August 2021, 18:14

Cine este Olaru ??? Vlad nu este eroul de la Erevan ??

magic4ever
magic4ever  •  24 August 2021, 20:16

Bataie de joc cu selectia pe care o face Radoi....pe Sapunaru si Grigore nu ii vede cum joaca ???Valoarea fotbalistica trebuie sa aiba meeeu prioritate, nu tineretea sau alte pile...ce cauta Ratiu, Marius Marin(care a fost cel mai slab roman la olimpiada), Cordea sau Dragus la nationala????Bataie de joc.....DEMISIA RADOI, SA VINA DAN PETRESCU!!!!

rocky5
rocky5  •  24 August 2021, 18:56

Nimic surprinzător la finul Rădoi: dacă nașul spune ca pe Cordea vrea sa-l vândă, pe Cordea il ia la națională! Foarte ascultător!

Vezi toate comentariile (80)
Comentează