FOTBAL  »  NATIONALA  »  MUNTENEGRU - ROMÂNIA U21

Louis Munteanu-show în preliminarii » Căpitan la U21, atacantul CFR-ului a înscris primul hat-trick al carierei!

Louis Munteanu a înscris 3 goluri în Muntenegru U21 - România U21

Articol de - Publicat vineri, 11 octombrie 2024, 19:40 / Actualizat vineri, 11 octombrie 2024 19:57

Cu banderola de căpitan pe braț, Louis Munteanu, 22 de ani, a înscris 3 goluri în meciul dintre reprezentativele U21 ale Muntenegrului și României, câștigat de „tricolori” cu 6-2.

O jumătate dintre golurile reușite de România la Niksic au avut semnătura lui Munteanu. Atacantul CFR-ului, lăsat la U21 pentru acțiunea din această lună, decisivă în calificarea la Campionatul European de anul viitor, a reușit astăzi primul hat-trick al carierei.

Munteanu a punctat în ambele reprize ale partidei de la Niksic. În minutul 16, a înscris cu capul din 6 metri, după ce s-a strecurat în spatele fundașilor adverși. 11 minute mai târziu, a dus scorul la 2-1 pentru „tricolori” cu un șut din interiorul careului mare, la firul ierbii, o execuție fără multă forță, dar plasată excelent.

Boloni, mesaj surprinzător pentru Mircea Lucescu înainte de meciul cu Cipru: „Să aplice tactica lui nea Imi Ienei!”
ROMÂNIA

Munteanu-show în preliminarii » Atacantul CFR-ului, hat-trick în Muntenegru - România U21

Munteanu și-a desăvârșit hat-trick-ul în repriza secundă, minutul 74. Și în ce mod! Louis a înscris din voleu, de la 17 metri de poartă, o execuție la care a preferat din nou plasamentul în detrimentul forței.

La patru minute distanță, Munteanu i-a lăsat locul pe teren lui Vladislav Blănuță. Cu golurile de astăzi, vârful din Gruia a ajuns la 5 reușite în această campanie de calificare.

• După acest succes, România conduce grupa, în așteptarea meciului de astăzi dintre Elveția și Finlanda (ora 21:00). „Tricolorii” au 19 puncte, două peste elvețieni, 3 peste finlandezi.
  • În ultima rundă, România o va înfrunta pe teren propriu pe Elveția.
  • La Campionatul European se califică direct câștigătoarele de grupă, plus cele mai bune 3 formații de pe locul 2. Celelalte 6 echipe de pe 2 vor disputa un baraj pentru prezența la turneul final din Slovacia.
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mircea Lucescu a răspuns! Reacție tăioasă când a fost întrebat despre neconvocarea lui Daniel Bîrligea: „Nu pot să fac asta. Nu am nicio garanție”
Nationala
Ia naștere o nouă superputere în Europa: cel mai bogat om al continentului și Red Bull sunt gata să cumpere clubul!

A jucat pentru România la un Mondial, apoi a ajuns la Campionatul de la Canal! » Povestea celei mai infame competiții din România: fotbal, muncă silnică și torturi aplicate de criminali de drept comun!

„Am avut prime de la FCSB”, la 4 ani după Cazul Valiza! » Interviu-BOMBĂ cu Marian Cristescu despre o carieră plină de povești: „Budescu îl lua de urechi pe băiatul lui Ioan Niculae” + „Răzvan Lucescu ne-a legat cu sfoara”