FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - LITUANIA

Surpriză! Mihai Stoica a numit jucătorul care l-a impresionat în România - Lituania: „A intrat într-un moment dificil”

Mihai Stoica, foto: captură de ecran Prima Sport

Articol de - Publicat marti, 10 septembrie 2024 23:03 / Actualizat marti, 10 septembrie 2024 23:03

Mihai Stoica (59 de ani), președintele Consiliului de Administrație de la FCSB, a vorbit despre jucătorul care a făcut diferența în partida dintre România și Lituania, din Liga Națiunilor, câștigată de „tricolori”, scor 3-1.

Darius Olaru (26 de ani), căpitanul campioanei României, l-a impresionat pe Mihai Stoica, deși mijlocașul nu a fost titularizat de selecționerul Mircea Lucescu (79 de ani). Olaru a fost introdus pe teren în minutul 56, atunci când l-a înlocuit pe Marius Marin (26 de ani).

Darius Olaru, remarcatul lui Mihai Stoica: „A schimbat radical jocul”

Olaru nu a contribuit la vreun gol marcat de naționala României, însă acesta a schimbat jocul în viziunea oficialului campioanei României. România a marcat de două ori în repriza secundă, prin Răzvan Marin (penalty, 87) și Alexandru Mitriță (90+2).

„Cred că jucătorul care a schimbat radical ceea ce s-a întâmplat a fost Olaru, pentru că a fost foarte activ şi a intrat într-un moment dificil. După prima repriză, parcă începusem să jucăm din ce în ce mai rău. Unii au jucat foarte slab, mai ales cei din compartimentul defensiv, mai puţin Bancu”, a declarat Mihai Stoica, la Prima Sport.

Declarația lui Mihai Stoica vine în contextul în care Gigi Becali (66 de ani), patronul campioanei, l-a criticat marți pe Olaru pentru evoluția din meciul cu Lituania: „Ești proaspăt, driblezi, faci, dregi. Ce a făcut Ianis. Ianis a intrat. A scos 11 metri. Asta vreau de la Olaru când intră. Gol, pas de gol. Să fie decisiv. Că d-aia stai pe bancă odihnit. Când intri trebuie să fii spirt”, a explicat Becali, pentru Fanatik.

Darius Olaru, foto: Imago Images

Darius Olaru este unul dintre cei mai importanți jucători de la FCSB. Acesta a marcat 8 goluri în acest sezon, în 12 meciuri, în toate competițiile. Olaru a jucat pentru naționala României inclusiv la Campionatul European din Germania.

A fost rezervă în primul meci cu Ucraina, însă a bifat 23 de minute cu Belgia, în cel de-al doilea meci. Cu Slovacia a fost din nou rezervă, însă a mai prins 3 minute în „optimea” cu Olanda.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
ȘOCANT: Aici vrea UEFA să se joace la Euro 2028! Mesaj sumbru la porțile arenei: „Moartea nu este neagră, ci doar bleumarin mai închis”
Șumudică îi cere de urgență la Rapid, Moldovan îi taie elanul: „Mai trebuie să așteptați”

Real Madrid - Stuttgart, prima etapă din Liga Campionilor » Cum arată echipele probabile și cotele

Cum a apărut fiica lui Șumudică pe Giulești: „Mi se pare mie sau duduia o copiază pe Teodora Stoica?”