FOTBAL  »  NATIONALA  »  FINLANDA U21 - ROMÂNIA U21

FOTO Pan-KO! România U21 pierde primul loc în preliminariile Euro 2025! Eșec usturător în Finlanda

Finlanda U21 - România U21, foto: Facebook Echipa națională de fotbal a României +10   FOTO

Articol de - Publicat marti, 10 septembrie 2024 19:52 / Actualizat marti, 10 septembrie 2024 20:27

România U21 a pierdut meciul cu Finlanda U21 din deplasare, scor 0-2, în preliminariile Euro 2025. A fost o partidă în care selecționata lui Daniel Pancu (47 de ani) a fost de nerecunoscut, iar în acest moment se află pe locul 2, cu 16 puncte, la egalitate cu finlandezii, care sunt pe primul loc. În cazul în care Elveția U21 o învinge pe Muntenegru U21 astăzi, atunci România va coborî pe locul 3.

Gazdele au început mult mai bine duelul de la Tampere. Miettinen a a reluat din interiorul careului puțin pe lângă poarta lui Sava, în urma unei lovituri libere, în minutul 14.

România a răspuns 4 minute mai târziu, prin Louis Munteanu. Acesta a șutat pe lângă poarta lui Bergstrom.

În cele din urmă, Finlanda a deschis scorul în minutul 22. Același Tony Miettinen, fundaș central, a înscris după o lovitură de cap imparabilă, după un corner.

România nu și-a revenit din șoc, iar 5 minute mai târziu Finlanda a nimerit bara! Hyrylainen a trimis un șut violent de la marginea careului.

Chiar înainte de pauză, Finlanda a mai avut o ocazie imensă. Liber în careu, Miettinen a șutat, după un corner, însă mingea a fost respinsă de pe linia porții de Louis Munteanu.

Finlanda U21 - România U21, foto: FRF.ro
+5 FOTO

Repriza a doua, altă deziluzie pentru România

Nici actul secund nu a fost mai bun pentru naționala lui Pancu. Acesta i-a introdus pe teren pe Baiaram, Blănuță, Bani, Perianu și Oteliță, însă nu a putut schimba soarta partidei.

În minutul 63, Adam Markhiev a pătruns în careu și a expediat un șut periculos, respins de Sava.

8 minute mai târziu, finlandezii ne-au mai dat o lovitură. Liimatta l-a învins pe Sava, după o acțiune superbă dezvoltată în careu.

S-a terminat 2-0 pentru Finlanda, care a urcat pe primul loc în grupa E, la egalitate cu România, 16 puncte. Elveția o întâlnește pe Muntenegru în deplasare de la 20:30, iar în cazul unui succes, ne va depăși în clasament.

Clasamentul din grupa României, foto: Flashscore

FINAL » Finlanda U21 - România U21 2-0

• Au marcat Tony Miettinen 22, Liimatta 71
  • Min. 90+5: Final de meci.
  • Min. 84: Bogdan Oteliță l-a înlocuit pe Andrei Borza.
  • Min. 71: Gol Finlanda! Gazdele dezvoltă o acțiune superbă în careul României, iar Liimatta îl învinge pe Sava, după un șut.
  • Min. 63: Ocazie pentru Finlanda! Adam Markhiev a pătruns în careu și a expediat un șut periculos, respins de Sava.
  • Min. 62: Încă două schimbări făcute de Pancu. Ahmed Bani și Ovidiu Perianu i-au înlocuit pe Ianis Stoica și Cătălin Vulturar.
  • Min. 55: Primele două schimbări în tabăra României. Ștefan Baiaram și Vladislav Blănuță i-au înlocuit pe Rareș Pop și Cătălin Cîrjan.
  • Min. 46: Start în repriza a doua! Daniel Pancu n-a făcut nicio schimbare la pauză.
  • Final de primă repriză.
  • Min 45: Ocazie uriașă pentru Finlanda! Liber în careu, Miettinen șutează, după un corner, însă mingea este respinsă de pe linia porții de Louis Munteanu.
  • Min. 37: România a pus stăpânire pe joc. Rareș Pop l-a găsit pe Ignat în careu, însă fundașul Rapidului a reluat imprecis.
  • Min. 29: Ocazie pentru România! Cătălin Cîrjan recuperează balonul după un pressing avansat și trimite peste poartă.
  • Min. 27: Bară pentru Finlanda! Hyrylainen trimite un șut violent de la marginea careului. Sava era învins.
  • Min. 22: Gol Finlanda! Același Tony Miettinen deschide scorul după o lovitură de cap imparabilă, în urma unui corner.
  • Min. 18: Prima ocazie pentru România! Louis Munteanu șutează puțin pe lângă poarta finlandezilor de la mare distanță.
  • Min. 14: Prima ocazie a meciului le aparține finlandezilor. Miettinen a reluat din interiorul careului puțin pe lângă poarta lui Sava, după o lovitură liberă.
  • Min. 1: A început meciul.
  • Vezi statisticile aici.

Finlanda U21 - România U21. Echipele de start

Finlanda U21 (4-3-3): Bergstrom - Wallius, Koski, Miettinen, Naamo - Marhhiev, Skytta, Hyrylainen - Terho, Liimatta, Jukkola
Rezerve: Henriksson, Arifi, Hytonen, Kuittinen, Miettinen, Moller, Niska, Salomaa, Soderback
Selecționer: Mika Lehkosuo

România U21 (4-3-3): Sava - Strata, Ignat, Dănuleasă, Borza - Cîrjan, Vulturar, Grameni - Pop, L. Munteanu, I. Stoica
Rezerve: R. Popa, Baiaram, Bani, Blănuță, Duțu, C. Mihai, Oteliță, Perianu, Rimovecz
Selecționer: Daniel Pancu

Cum se ajunge la turneul final

Sunt 9 grupe în preliminariile Euro 2025: 7 de câte 6 echipe, două de câte 5. La turneul final se califică:

• Cele 9 câștigătoare de grupă;
  • Cele mai bune 3 echipe de pe locul 2 (fără a fi luate în calcul rezultatele împotriva echipelor de pe locul 6);
  • Cele 3 învingătoare la barajul între celelalte 6 echipe de pe locul secund în grupe.

Acestor 15 echipe li se adaugă țara gazdă, Slovacia, calificată din oficiu.

Programul României U21 în finalul grupei:

• deplasare în Muntenegru, 11 octombrie
  • acasă cu Elveția, 15 octombrie

Lotul Under 21 convocat de selecționerul Daniel Pancu

PORTARI: Răzvan Sava (Udinese/Italia), Robert Popa (UTA Arad), Alexandru Roșca (Dinamo);
FUNDAȘI: Tony Strata (Ajaccio/Franța), Bogdan Oteliță (Sepsi OSK), Cristian Ignat (FC Rapid 1923), Ștefan Duțu (CS Afumați), Gabriel Dănuleasă (Farul Constanța), Sergiu Rimovecz (ACSM Reșița), Ștefan Ștefanovici (Politehnica Iași), Andrei Borza (FC Rapid 1923);
MIJLOCAȘI: Cătălin Vulturar (FC Rapid 1923), Ovidiu Perianu (Unirea Slobozia), Marius Corbu (APOEL Nicosia), Cristian Mihai (UTA Arad), Constantin Grameni (Farul Constanța), Cătălin Cîrjan (Dinamo), Ahmed Bani (Dinamo), Rareș Pop (FC Rapid 1923), Ștefan Baiaram (Universitatea Craiova), Ianis Stoica (FC Hermannstadt);
ATACANȚI: Louis Munteanu (CFR Cluj), Vladislav Blănuță (Universitatea Cluj).

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
ȘOCANT: Aici vrea UEFA să se joace la Euro 2028! Mesaj sumbru la porțile arenei: „Moartea nu este neagră, ci doar bleumarin mai închis”
Șumudică îi cere de urgență la Rapid, Moldovan îi taie elanul: „Mai trebuie să așteptați”

Real Madrid - Stuttgart, prima etapă din Liga Campionilor » Cum arată echipele probabile și cotele

Cum a apărut fiica lui Șumudică pe Giulești: „Mi se pare mie sau duduia o copiază pe Teodora Stoica?”