FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

Presa din Kosovo, după umilința cu România: „DISPERARE! Nu am jucat nimic”

Kosovo - România 0-3. Presa kosovară a analizat eșecul naționalei lui Franco Foda în primul meci din Liga Națiunilor, în fața „tricolorilor” conduși de Mircea Lucescu/ FOTO Cristi Preda (GSP) +34   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 07 septembrie 2024 00:24 / Actualizat sambata, 07 septembrie 2024 00:50

Kosovo - România 0-3. Presa kosovară a analizat eșecul naționalei lui Franco Foda în primul meci din Liga Națiunilor, în fața „tricolorilor” conduși de Mircea Lucescu.

„Kosovo disperă, învinsă de România în «Fadil Vokrri»”, au titrat cei de la Koha. Kosovarii au continuat: „Au fost mari speranțe și până la urmă a fost doar o mare disperare”.

Ce scrie presa din Kosovo după eșecul umilitor cu România

„Reprezentativa din Kosovo a eșuat complet la primul meci al noii ediții din Liga Națiunilor. Vineri seara pe Fadil Vokrri din Pristina, Kosovo a suferit o pierdere profundă, 0-3 în fața României. Meciul a început bine, dar s-a terminat foarte rău. Cu trei goluri primite, un jucător eliminat și cu acțiuni ale fanilor care se așteaptă să fie pedepsite de UEFA.

Deși stadionul a fost plin de spectatori și sprijinul de la început a fost mare, Kosovo a arătat foarte puțin în Fadil Vokrri. Românii au absorbit presiunea inițială din primele zece minute.

Apoi jocul a fost echilibrat, iar în minutul 40 românii au marcat pentru 1-0. După o greșeală a lui Elvis Rexhbecaj, Dennis Man a înscris și românii au preluat conducerea într-un moment foarte important.

Entuziasmul suporterilor aproape că a dispărut imediat, în timp ce a doua repriză a fost una dintre cele mai slabe făcute de Kosovo. În minutul 51, Răzvan Marin a marcat din penalty pentru 2-0, după un fault al lui Berisha la Man.

În continuare, Kosovo nu a arătat nimic. Nu au fost acțiuni și aproape niciun pericol pentru poarta românească, la fel ca în prima repriză. În minutul 82, Denis Drăguș a marcat al treilea gol pentru România. De data aceasta, Fidan Aliti a greșit. Aro Muric a apărat primul șut, dar a respins în față și Draguș a marcat din apropiere”, au mai scris cei din Kosovo.

Clasamentul în grupa României din Liga Națiunilor

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„M-ai sunat să faci mișto?” » Gigi Becali, supărat. Nu i-a convenit egalul cu CFR Cluj: „Am greșit că l-am impus pe el în echipa de start”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”