FOTBAL  »  NATIONALA  »  CIPRU - ROMÂNIA

Detaliul remarcat de englezi după golul lui Drăgușin: „Va fi nevoie de el la Tottenham, se întoarce târziu”

Radu Drăgușin, în Cipru - România

Articol de - Publicat duminica, 13 octombrie 2024, 10:11 / Actualizat duminica, 13 octombrie 2024 10:30

Jurnaliștii englezi au reacționat, după ce fundașul central Radu Drăgușin (22 de ani) a marcat primul său gol în tricoul naționalei în meciul Cipru - România, scor 0-3, din runda #3 a grupelor din Liga Națiunilor.

În minutul 36 al meciului de la Larnaca, Radu Drăgușin l-a învins pe Joel Mall cu o lovitură de cap, după o centrare perfectă venită din partea lui Dennis Man. A fost primul gol înscris de apărător pentru naționala României.

Ilie Dumitrescu anticipează 3 schimbări pentru Lituania - România: „Lucrurile sunt foarte clare pentru mine”
CIPRU - ROMÂNIA 0-3

Jurnaliștii de la Hotspur HQ, o publicație care furnizează știri despre Tottenham, clubul pentru care românul evoluează, au reacționat după golul înscris de acesta. Aceștia consideră că golul a venit într-un moment perfect, ținând cont că Drăgușin a gafat recent în meciul cu Qarabag, scor 3-0, din Europa League. Fundașul român a văzut cartonașul roșu după doar 8 minute.

Aceștia spun că Drăgușin are șanse destul de mare să fie titular în următorul meci al lui Tottenham, care va fi sâmbătă, 19 octombrie, de la 14:30, în compania celor de la West Ham. Englezii mizează pe faptul că Romero, stoperul titular de drept, se va întoarce târziu de la naționala Argentinei.

Reacția jurnaliștilor englezi, după ce Radu Drăgușin a marcat primul gol pentru România: „Este exact lucrul de care avea nevoie fundașul”

„A fost un start de meci de vis pentru echipa lui Drăgușin, iar România a avut un avantaj de două goluri imediat după jumătatea primei reprize. 11 minute mai târziu, Drăgușin a contribuit și el la avantajul României cu un gol înscris cu o lovitură de cap, prima sa reușită pentru echipa națională.

Putem spune că este exact lucrul de care avea nevoie fundașul de 22 de ani, după coșmarul trăit împotriva lui Qarabag în Europa League. Este minunat să îl vedem așa și, fără niciun dubiu, va fi din nou nevoie de el în anumite momente în acest sezon. Poate chiar la meciul împotriva lui West Ham, având în vedere că Romero va juca miercuri cu naționala Argentinei”, au scris cei de la hotspurhq.com.