FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U21

FOTO Căpitanul Louis Munteanu poartă naționala lui Pancu spre Euro 2025! România U21 a învins Muntenegru U21 și e lider provizoriu în grupă

România U21 - Muntenegru U21 / FOTO: FRF.ro

Articol de - Publicat vineri, 06 septembrie 2024 21:38 / Actualizat sambata, 07 septembrie 2024 01:19

Meciul dintre România U21 și Muntenegru U21, din preliminariile pentru Campionatul European din 2025, s-a încheiat cu scorul de 1-0. „Tricolorii” lui Daniel Pancu sunt în cărți pentru calificare.

„Tricolorii” au început în forță meciul, iar în minutul 8 se aflau deja în avantaj. Ahmed Bani i-a pasat lui Louis Munteanu în interiorul careului, iar jucătorul de la CFR Cluj a marcat la colțul lung.

În prima repriză, România a bifat 8 ocazii de gol și a avut clar posesia balonului. Ianis Stoica a avut mai multe ocazii, însă golul nu a venit.

România U21 a fost în avantaj încă din minutul 6

+4 FOTO

În minutele 34 și 39 au fost avertizați primii jucători. Tony Strata și Ianis Stoica au primit cartonașe galbene.

Chiar în minutul 45, Grameni a fost aproape de a marca golul 2 pentru România, însă a trimis mingea pe lângă poartă.

În minutele de prelungiri ale primei reprize, muntenegrenii au fost aproape de a egala, însă Ignat și Strata au intervenit și au respins mingea din fața porții.

Ambele porți, neatinse în repriza 2

Repriza secundă a început cu două schimbări. Strata și Bani au fost înlocuiți cu Oteliță și Baiaram. În minutul 55 a mai fost înlocuit și Corbu, iar în locul său a intrat dinamovistul Cătălin Cîrjan.

În minutul 67, căpitanul echipei a fost schimbat. Louis Munteanu a fost înlocuit cu Vladislav Bănuță, iar Grameni a primit banderola.

În repriza secundă, Muntenegru a avut posesia, dar tot România a avut mai multe ocazii de gol. Totuși ambele porți au rămas neatinse în repriza 2.

Clasamentul provizoriu în grupa României

Programul României U21 în finalul grupei:

• deplasare în Finlanda, 10 septembrie
  • deplasare în Muntenegru, 11 octombrie
  • acasă cu Elveția, 15 octombrie

Cum se ajunge la turneul final

Sunt 9 grupe în preliminariile Euro 2025: 7 de câte 6 echipe, două de câte 5. La turneul final se califică:

• Cele 9 câștigătoare de grupă;
  • Cele mai bune 3 echipe de pe locul 2 (fără a fi luate în calcul rezultatele împotriva echipelor de pe locul 6);
  • Cele 3 învingătoare la barajul între celelalte 6 echipe de pe locul secund în grupe.

Acestor 15 echipe li se adaugă țara gazdă, Slovacia, calificată din oficiu.

România U21 - Muntenegru U21 1-0

• A marcat: Munteanu 8

Min 90+5: Final de meci.
Min 90+4: Pancu mai face o ultimă schimbate. Ianis Stoica a fost înlocuit cu Rareș Pop.
Min 89: Și Vladislav Bănuță a fost avertizat.
Min 74: Ianis Stoica a fost aproape de a marca golul doi al meciului, însă portarul a reușit să prindă mingea.
Min 71: Cătălin Cîrjan a trecut de doi fotbaliști ai echipei adverse și i-a pasat lui Constantin Grameni, cara a trimis mingea în plasa laterală.
Min 67: Louis Munteanu a fost înlocuit cu Vladislav Blănuță. Căpitanul echipei a devenit acum Constantin Grameni.
Min 55: Selecționerul a mai făcut încă o schimbare, Cătălin Cîrjan a fost introdus pe teren, iar Corbu a mers pe banca de rezerve.
Min 46: Daniel Pancu a ales să facă două schimbări la pauză. Oteliță a intrat în locul lui Strata, iar Baiaram l-a înlocuit pe Ahmed Bani.
Min 46: A început repriza secundă.
Min 45+3: Final de primă repriză.
Min 45+2: Un fotbalist advers a fost aproape de a marca, însă Ignat și mai apoi Strata au intervenit și au deviat mingea.
Min 45: Grameni a șutat tare din afara careului, însă a trimis mingea puțin pe lângă poartă.
Min 34: A fost acordat primul cartonaș galben pentru România. Tony Strata a faultat un jucător advers. Cinci minute mai târziu și Ianis Stoica a fost avertizat.
Min 25: Ianis Stoica a fost aproape de a marca, dar șutul trimis din afara careului a trecut peste poartă.
Min 22: Louis Munteanu și Marius Corbu au fost faultați de jucătorii adverși, însă pot continua partida, nefiind loviți grav.
Min 8: GOOOL România! Louis Munteanu a deschis scorul cu un șut la colțul lung din interiorul careului, după o pasă primită de la Ahmed Bani.
Min 1: A început meciul.

România U21 - Muntenegru U21, echipe de start:

România U21: Sava - Strata, Ignat, Dănuleasă, Barza - Corbu, Perianu, Grameni - Bani, L. Munteanu, I. Stoica
Selecționer: Daniel Pancu

Muntenegru U21: Ivezic - Pajovic, Malentijevic, Duric, Gasevic - Kujovic, Bulatovic, Radulovic, Bakic, Jankic - Krivokapic
Selecționer: Nikola Rakojevic

Stadion: „Eugen Popescu” (Târgoviște)
Arbitru: David Dickinson / A1: David McGeachie, A2: Jonathan Bell

Lotul ales de Daniel Pancu pentru „dubla” cu Muntenegru U21 și Finlanda U21

• PORTARI: Răzvan Sava (Udinese / Italia), Robert Popa (UTA Arad), Alexandru Roșca (Dinamo);
  • FUNDAȘI: Tony Strata (Ajaccio / Franța), Bogdan Oteliță (Sepsi OSK), Cristian Ignat (FC Rapid 1923), Ștefan Duțu (CS Afumați), Gabriel Dănuleasă (Farul Constanța), Sergiu Rimovecz (ACSM Reșița), Ștefan Ștefanovici (Politehnica Iași), Andrei Borza (FC Rapid 1923);
  • MIJLOCAȘI: Cătălin Vulturar (FC Rapid 1923), Ovidiu Perianu (Unirea Slobozia), Marius Corbu (APOEL Nicosia), Cristian Mihai (UTA Arad), Constantin Grameni (Farul Constanța), Cătălin Cîrjan (Dinamo), Ahmed Bani (Dinamo), Rareș Pop (FC Rapid 1923), Ștefan Baiaram (Universitatea Craiova), Ianis Stoica (FC Hermannstadt);
  • ATACANȚI: Louis Munteanu (CFR Cluj), Vladislav Blănuță (Universitatea Cluj).
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„M-ai sunat să faci mișto?” » Gigi Becali, supărat. Nu i-a convenit egalul cu CFR Cluj: „Am greșit că l-am impus pe el în echipa de start”
Antrenorul lui Trabzonspor și-a pierdut răbdarea cu Denis Drăguș » L-a umilit pe atacantul naționalei după „metoda” folosită des de Gigi Becali