FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - BELGIA

Lukaku = ghinion! 3 goluri ANULATE la Euro 2024

Romelu Lukaku (centru) în Belgia - România, foto: Imago Images +38   FOTO
Romelu Lukaku (centru) în Belgia - România, foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 22 iunie 2024 23:26 / Actualizat sambata, 22 iunie 2024 23:38

Romelu Lukaku (31 de ani) este de departe cel mai ghinionist jucător de la Euro 2024. În meciul cu România de la Koln, atacantul lui AS Roma a înscris în minutul 64, însă reușita sa a fost anulată din cauza unui ofsaid la limită.

Naționala României a tremurat în repriza a doua de la Koln cu Belgia. Elevii lui Tedesco au înscris golul 2 în minutul 64, însă bucuria a fost de scurtă durată. Golul lui Romelu Lukaku a fost anulat din cauza unei poziții de ofsaid.

Ghinionistul Lukaku » Al treilea gol anulat la Euro 2024

Romelu Lukaku a fost servit aproape perfect de Kevin De Bruyne în minutul 64. A scăpat singur cu Florin Niță (36 de ani) și a reușit să înscrie un gol de vârf veritabil. Jucătorii belgieni s-au bucurat, iar României i-ar fi fost mult mai greu să revină. În cele din urmă, „centralul” Szymon Marciniak a anulat reușita, spre bucuria naționalei lui Edi Iordănescu.

Belgia - România / foto: Imago Images
Belgia - România / FOTO: Cristi Preda (Gazeta Sporturilor)
+34 FOTO

Este al treilea gol pe care Lukaku îl înscrie la Euro 2024, dar și al treilea anulat. A mai făcut-o de două ori în primul meci cu Slovacia, atunci când Belgia a pierdut surprinzător, scor 0-1. Ca o statistică inedită, Lukaku are mai multe goluri anulate decât a înscris orice alt jucător la turneul final din Germania. Golgheterii Euro 2024 până în acest moment sunt Jamal Musiala (21 de ani) și Georges Mikautadze (23 de ani), ambii cu două reușite. Lukaku are 3 goluri, toate ANULATE!

România are nevoie de un singur punct pentru a obține calificarea în optimile Euro 2024. Chiar dacă va pierde cu Belgia, „tricolorii” sunt în continuare pe primul loc în grupa F de la Euro 2024. Ultimul meci este programat miercuri, 26 iunie, cu Slovacia, națională care a învins-o pe Belgia și a pierdut cu Ucraina la turneul final din Germania.

VIDEO. Belgia - România. Imagini cu suporterii români din Fan Zone-ul din Dortmund

„Tricolorul” pe care Cornel Dinu îl consideră un intrus la Euro: „Nu știu de ce mizează în continuare pe el”
Nationala
Mourinho și Dzeko au întors Petrolul » Amical de gală în Turcia, la debutul portughezului pe banca lui Fenerbahce
Din a patra divizie pe culmea Europei în 3 ani! » Fotbalistul refuzat de Craiova a costat 850.000 euro. Acum e cotat la 40 de milioane și e cel mai bun de la Euro 2024!
Euro 2024

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda