FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - LITUANIA

FOTO Motivul bizar pentru care Ghencea nu a fost plină la România - Lituania

8 sectoare închise din cauza celor 10 suporteri lituanieni +7   FOTO
8 sectoare închise din cauza celor 10 suporteri lituanieni

Articol de , , - Publicat luni, 09 septembrie 2024 22:29 / Actualizat marti, 10 septembrie 2024 00:15

România - Lituania 3-1. „Tricolorii” au deschis scorul în minutul 4, grație reușitei semnate de Valentin Mihăilă (24 de ani). Oaspeții au egalat în minutul 34, prin Armandas Kucys (21 de ani). Marin (87) și Mitriță (90+2) au marcat golurile victoriei „tricolorilor”. Duelul a avut loc pe Stadionul Steaua, care nu a fost plin dintr-un motiv ciudat.

FRF anunțase sold-out la partida din Ghencea, iar suporterii „tricolorilor” au epuizat toate biletele. Chiar și în acest context, mai multe sectoare au fost golite dintr-un motiv greu de înțeles.

La partida din Ghencea au asistat aproximativ 28.000 de spectatori. Cu ocazia acestui duel s-a luat o măsură ciudată de securitate. Deși Lituania a avut o „galerie” formată din 10 susținători pe stadion, 8 sectoare au fost golite ca măsură de securitate, potrivit Prima Sport.

Lituanienii au primit 10% din capacitatea stadionului, însă nu au achiziționat tichetele puse la vânzare, iar locurile au rămas goale.

România - Lituania/ foto Raed Krishan (GSP)
Atmosfera de la România - Lituania / FOTO: GSP
+2 FOTO

În cazul în care acele sectoare ar fi fost puse la vânzare, cel mai probabil suporterii echipei naționale ar fi epuizat biletele, ținând cont de faptul că a fost anunțat sold-out cu câteva zile înaintea duelului.

Suporterii echipei naționale n-au putut să-i susțină pe elevii lui Mircea Lucescu la Priștina, în primul meci din Liga Națiunilor cu Kosovo, din cauza unei sancțiuni primite din partea UEFA.

Un bilet în peluză a costat 35 de lei, iar la tribună 60 de lei.

La VIP, prețul a fost ceva mai mare, 500 de lei. Copiii cu vârsta de sub 14 ani vor avea accesul gratuit în Family Zone, sectoarele dedicate familiilor, atât în tribuna 1, cât și în tribuna 2.

În fotbal, nimic nu e definitiv dobândit. Jucătorii au o carieră de 8-9 ani, trebuie să dea totul pentru ei. Cel mai greu pentru un jucător e când nu joacă. Sper ca prezența la națională să îi stimuleze.
Aș vrea ca lumea să aprecieze fotbalul la nivelul dăruirii acestor jucători, la nivelul sacrificiilor. Când ceilalți stau acasă, ei stau în cantonament.

- Mircea Lucescu, selecționer România

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Marius Șumudică a intrat în direct și a răbufnit după înfrângerea cu U Cluj: „Nu se poate așa ceva” » Furios și la conferință: „Domnul Șucu le bagă banii la ora 12, cu mine nu e loc de așa ceva”
Ce s-a întâmplat pe gazon imediat după Rapid - U Cluj! Marius Șumudică, împietrit: reacția galeriei la finalul meciului
Cristi Săpunaru, după ce Rapid a pierdut cu U Cluj: „Am făcut-o de oaie”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc