FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - LITUANIA

Ștefan Târnovanu, foto: Raed Krishan (GSP) +11   FOTO
Ștefan Târnovanu, foto: Raed Krishan (GSP)

Articol de , - Publicat luni, 09 septembrie 2024 23:37 / Actualizat luni, 09 septembrie 2024 23:45

Ștefan Târnovanu (24 de ani) a fost titularizat de selecționerul Mircea Lucescu (79 de ani) în România - Lituania, partidă din Liga Națiunilor. În minutul 77 a avut loc o fază controversată în careul naționalei României. Lituanienii au înscris prin Domantas Antanavicius (25 de ani), după o gafă a lui Târnovanu, însă reușita a fost anulată din cauza unui fault.

Reușita a fost inițial validată de arbitrul partidei, Rade Obrenovic, iar lituanienii au celebrat reușita. În cele din urmă, arbitrul sloven a revăzut faza la monitorul VAR și a decis să anuleze golul. La câteva minute distanță, i-a acordat României o lovitură de departajare, transformată de Răzvan Marin (28 de ani).

Ștefan Târnovanu, salvat de VAR în România - Lituania, foto: Raed Krishan (GSP)
+6 FOTO

Lituanienii au forțat golul victoriei, iar în minutul 78, Antanavicius a înscris cu capul de lângă Ștefan Târnovanu, portarul FCSB-ului. Acesta a ieșit pe centrare, însă nu a reușit să intercepteze balonul.

Fundașul lituanian a reluat cu capul în poartă. Târnovanu a protestat și a primit cartonașul galben. În cele din urmă, golul a fost anulat după intervenția VAR. 10 minute mai târziu, România a avut parte de o altă decizie avantajoasă. Marin a înscris dintr-un penalty obținut de Ianis Hagi, care a fost faultat.

Târnovanu a avut în prima repriză două intervenții salvatoare. A fost singura modificare pe care a făcut-o Mircea Lucescu în echipa de start, față de meciul cu Kosovo, primul din Liga Națiunilor. Florin Niță (37 de ani) a fost lăsat pe banca de rezerve.

În fotbal, nimic nu e definitiv dobândit. Jucătorii au o carieră de 8-9 ani, trebuie să dea totul pentru ei. Cel mai greu pentru un jucător e când nu joacă. Sper ca prezența la națională să îi stimuleze.
Aș vrea ca lumea să aprecieze fotbalul la nivelul dăruirii acestor jucători, la nivelul sacrificiilor. Când ceilalți stau acasă, ei stau în cantonament.

- Mircea Lucescu, înainte de România - Lituania

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Marius Șumudică a intrat în direct și a răbufnit după înfrângerea cu U Cluj: „Nu se poate așa ceva” » Furios și la conferință: „Domnul Șucu le bagă banii la ora 12, cu mine nu e loc de așa ceva”
Ce s-a întâmplat pe gazon imediat după Rapid - U Cluj! Marius Șumudică, împietrit: reacția galeriei la finalul meciului
Cristi Săpunaru, după ce Rapid a pierdut cu U Cluj: „Am făcut-o de oaie”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc