INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2026  »  CROAȚIA - SCOȚIA

I-au scăzut nota lui Istvan Kovacs! Ce au scris croații după meciul din Liga Națiunilor

Istvan Kovacs îi arată un „galben” lui Ivan Perisic / Foto: Imago

Articol de , - Publicat duminica, 13 octombrie 2024, 11:47 / Actualizat duminica, 13 octombrie 2024 13:27

La centru în Croația - Scoția (2-1), arbitrul român a avut trei faze complicate. Le-a refuzat un penalty gazdelor, la scorul de 1-1, iar în prelungiri le-a anulat golul egalizator britanicilor, pe motiv de ofsaid, după intervenția VAR. Asistentul George Florin Neacșu mai ratase un ofsaid.

Istvan Kovacs n-a avut un meci complicat de condus pe stadionul „Maksimir” din Zagreb. Dar au existat trei situații în care el sau asistentul George Florin Neacșu n-au fost la înălțime, astfel că și nota acordată în cel mai important cotidian croat de profil, Sportske Novosty, a fost pe măsură. Deși i-au remarcat „autoritatea” cu care a condus partida și „nivelul înalt”, jurnaliștii de la SN i-au dat doar 6,5.

Tensiune la hotel și după 3-0! În toiul nopții, suporterii au protestat: „Ne-am zbătut pentru voi”. Răspunsul oficialilor naționalei
CIPRU - ROMÂNIA 0-3

Penalty neacordat croaților la scorul de 1-1

Motivele pentru care i-au scăzut calificativul? În minutul 60, la scorul de 1-1, Perisic a centrat în careul scoțian, Matanovic a lovit balonul cu capul, iar portarul Gordon, care pierduse prim-planul, l-a lovit pe atacantul croat în spate.

Duelul dintre Matanovic (nr. 22, în albastru) și portarul scoțian Gordon / foto: captură

Incidentul ar fi trebuit sancționat cu penalty, însă Kovacs a lăsat jocul să continue. Și nici arbitrul VAR, olandezul Dennis Higler, n-a intervenit ca să-l corecteze.

Asistentul George Florin Neacșu n-a văzut un prim ofsaid

Al doilea moment controversat s-a consumat în minutul 78 și-l are în prim-plan pe asistentul George Florin Neacșu. Christie a fost lansat de McTominay în adâncime, dar a plecat dintr-o poziție de ofsaid pe care Neacșu n-a văzut-o. Extrema și-a încheiat cursa cu un șut „alături”, astfel că nici VAR-ul n-a mai intervenit.

Scoțianul Christie (dreapta, în alb), este în ofsaid în momentul pasei lui McTominay (nr. 4) / Foto: captură

Istvan Kovacs a acordat un gol anulat apoi cu VAR. Ofsaid!

În prelungirile partidei, scoțienii au reușit să egaleze după un autogol al nou-intratului Bruno Petkovic, însă golul a fost anulat de VAR pentru o poziție în afara jocului în care s-a aflat Che Adams.

Golul anulat scoțienilor, din cauza unui ofsaid prealabil la Che Adams (stânga) / Foto: captură

Inițial, Istvan Kovacs a validat golul, nefiind anunțat de arbitrul asistent de pe partea respectivă, George Florin Neacșu, că atacantul lui Torino se afla în poziție neregulamentară.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Faza din Cipru - România care l-a dat gata pe antrenor: „De America de Sud, de Boca Juniors!”
Nationala

Totul despre mâncatul compulsiv: cauze declanşatoare, cum îl identificăm şi cum îl gestionăm + 3 trucuri pentru a scăpa de foamea psihologică

Elisabeta Lipă a amânat pentru o dată incertă întâlnirea cu foștii mari performeri care cer actualizarea rentelor viagere