GSP.RO  »  INTERNATIONAL  »  MONDIALUL FEMININ

Columbia și Franța, încă un pas înainte la Mondialul feminin. Echipa sud-americană, pentru prima dată în istorie în „sferturile” CM!

Franța, încă un pas înainte la Mondialul feminin. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 08 august 2023 16:55 / Actualizat marti, 08 august 2023 16:59

Astăzi s-au disputat ultimele meciuri din optimile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal feminin. Columbia a învins Jamaica la limită, 1-0, calificându-se în premieră în „sferturi”, în timp ce Franța a spulberat debutanta Maroc, 4-0.

Ultimele două optimi de finală ale Mondialului feminin s-au jucat astăzi, Columbia și Franța continuându-și traseul ascendent la turneul din Australia și Noua Zeelandă.

Farul a anunțat o despărțire de ultimă oră! » Fotbalistul a apărut ultima oară pe teren chiar la eșecul cu Petrolul
FARUL

Columbia va înfrunta Anglia în „sferturi”, campioana Europei

În primul meci al zilei, selecționata Columbiei a mai trecut de o barieră. După ce a învins Germania în prima fază, 2-1, trimițând-o acasă și câștigând grupa H, naționala sud-americană s-a calificat în premieră în „sferturile” CM.

1-0 în fața Jamaicăi, care nu pierduse în seria F nici cu Franța, nici Brazilia, un dublu 0-0 din cauza căruia Selecao a fost eliminată!

Columbiencele au tras mai mult la poartă (9-6), dar a fost egal la șuturi cadrate (2-2). Au pasat mai puțin decât adversarele (329 la 335), însă mai precis (244 pase complete - 241 pase complete).

Catalina Usme (51) a dăruit victoria „Las Cafeteras", cu un șut din interiorul careului. Și Linda Caicedo, cea mai bună jucătoare a formației sud-americane, a ratat 2-0 față în față cu portarul. În „sferturi", vor înfrunta Anglia, campioana Europei.

Franța, trei goluri în opt minute în fața Marocului

În ultima „optime”, Franța a spulberat debutanta Maroc, 4-0. În opt minute, „Les Bleues”, antrenate de Herve Renard, selecționerul Arabiei Saudite la Mondialul masculin din Qatar 2022, s-au desprins decisiv: Diani (15), Dali (20), Le Sommer (23). Pentru ca aceeași Le Sommer să reușească „dubla” în repriza secundă (70).

Din 2011, Franța a fost mereu cel puțin printre cele mai bune opt echipe ale Mondialului. Semifinalistă și locul 4 la CM 2011, apoi eliminată în „sferturi” la CM 2015 și CM 2019. Acum îi iese în față în „sferturi" Australia, una dintre gazdele întrecerii.

Tenis

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring