INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARABIA SAUDITĂ

REZUMAT VIDEO Ronaldo a marcat primul, apoi a venit „potopul” » Zdrobit de rivala Al Hilal, chiar în finala Supercupei

Al Hilal a cucerit Supercupa Arabiei Saudite // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat duminica, 18 august 2024 08:29 / Actualizat duminica, 18 august 2024 09:29

Al Nassr a avut ocazia de a cuceri primul trofeu al sezonului, Supercupa Arabiei Saudite, dar a fost zdrobită în finală de către Al Hilal, 1-4, după ce a condus la pauză prin golul lui Cristiano Ronaldo.

Noul sezon din Arabia Saudită a început așa cum s-a terminat precedentul, cu Al Hilal dominându-și categoric rivala locală.

Sâmbătă seara, cele două formații din Riad și-au disputat Supercupa Arabiei Saudite. În semifinale, Al Nassr trecuse de Al Taawon, 2-0, în vreme ce Al Hilal o învinsese la limită pe Al Ahli, 2-1.

Al Hilal a șters pe jos cu rivala Al Nassr, chiar în finala Supercupei

Unicul gol al primei părți a fost înscris de Cristiano Ronaldo, în minutul 44. A fost o finalizare simplă din partea portughezului, din 6 metri, după incursiunea lui Ghareeb. Acela a fost, de altfel, unicul șut de poartă pentru Al Nassr pe durata celor 90 de minute de joc.

În partea secundă, vedetele lui Al Hilal, care nu contaseră în atac în primele 45 de minute, s-au dezlănțuit. Milinkovic-Savic (minutul 55), Aleksandar Mitrovic ('63, '69) și Malcom ('72) au făcut ca tabela să afișeze un rezultat usturător pentru Al Nassr, 1-4.

Golul 4 a fost de cascadorii râsului. Portarul Bento a preluat larg o pasă de la un coleg din apărare, Malcom i-a furat mingea și a introdus-o în plasă.

Oprită din nou de rivala locală din drumul către un trofeu, Al Nassr pregătește noul sezon de campionat cu moralul la pământ. Din ianuarie 2023 încoace, a câștigat un singur meci contra celor de la Al Hilal, în finala Arab Club Champions Cup din august 2023.

Al Nassr - Al Hilal, echipe de start:

AL NASSR (4-2-3-1): Bento - Al Ghannam, Lajami, Laporte, Telles - Al Khaibari, Otavio - Yahya, Talisca, Mane - Ronaldo
Antrenor: Luis Castro

AL HILAL (4-2-3-1): Bono - Abdulhamid, Tambakti, Koulibaly, Lodi - Milinkovic-Savic, Neves - Malcom, Michael, Al Dawsari - Mitrovic
Antrenor: Jorge Jesus

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”
Fotbalistul din Superliga a reușit să-l enerveze pe Panduru » Răbufnire în direct: „Problema e la tine!”
Organizatorii Asia Fest, răspuns pentru MM Stoica în problema Arenei Naționale » Propunere neașteptată pentru FCSB

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie