INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COPA AMERICA

FOTO & VIDEO Messi a comis-o precum Ronaldo, însă „Dibu” Martinez a fost din nou salvatorul Argentinei! Final de infarct la Copa America

Emiliano Martinez / Foto: Imago Images +8   FOTO
Emiliano Martinez / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 05 iulie 2024 10:08 / Actualizat vineri, 05 iulie 2024 10:38

Argentina s-a calificat în semifinalele Copa America, după ce a trecut de Ecuador, scor 1-1 (4-2, după loviturile de departajare). Lionel Messi (37 de ani) a ratat prima execuție din serie, însă căpitanul „pumelor” a fost salvat de către portarul Emiliano Martinez, care a apărat două mingi trimise de la punctul cu var ♦ În semifinale, argentinienii vor întâlni învingătoarea dintre Canada și Venezuela

Lisandro Martinez, stoperul lui Manchester United, a deschis scorul în minutul 35 pentru Argentina. Martinez a reluat cu capul o centrare livrată de Mac Allister. Goalkeeper-ul Dominguez nu a putut să respingă balonul decât după ce a trecut de linia porții.

Argentina - Ecuador » Lionel Messi, salvat de Emiliano Martinez / Foto: Imago Images
+4 FOTO

VIDEO. Calificare cu mari emoții pentru Argentina în semifinalele Copa America

Enner Valencia (34 de ani), cel mai bun marcator al Ecuadorului cu 41 de goluri în 88 de selecții, a ratat un penalty în minutul 62, după un henț comis de Rodrigo de Paul. Valencia reușise să îl trimită pe Martinez pe colțul opus, însă portarul Argentinei a fost salvat de bara din dreapta sa.

Ecuador a egalat în minutul 90 + 2. Reluarea cu capul a lui Kevin Rodriguez, din centrarea lui John Yeboah, a trimis sfertul de finală de la Copa America în prelungiri. Emiliano Martinez nu a putut să intervină la mingea plasată imparabil de Yeboah.

Seria loviturile de departajare a oferit o răsturnare de situație dramatică. Argentina a executat prima prin Lionel Messi, însă „panenka” golgheterului all-time al Argentinei (108 goluri în 184 de selecții) a picat fix pe bara transversală.

Lionel Messi, precum Cristiano Ronaldo: ratare de la punctul cu var

Messi a trecut printr-o situație asemănătoare cu marele său rival, Cristiano Ronaldo. Starul lusitan a ratat luni, în minutul 105, un penalty în fața lui Oblak. S-a ajuns la loteria loviturilor de departajare, unde CR7 a transformat primul, iar portarul Costa a închis buturile Portugaliei cu 3 parade. Astfel, lusitanii s-au calificat în sferturile EURO 2024, după 3-0 (d.p. și 0-0 timp de 120 de minute), unde vor întâlni, vineri, Franța.

6lovituri de departajare a executat Lionel Messi la Copa America, dintre care două au fost ratate

Emiliano Martinez a salvat Argentina și la Copa America: două lovituri de departajare parate

La rândul său, Lionel Messi a fost salvat de Emiliano Martinez. „Dibu” a scos șutul expediat, în stânga sa, la semiînălțime, de Mena. Alverez a marcat pentru Argentina, iar Emiliano Martinez a reușit un nou miracol pentru Argentina.

A scos o execuție asemănătoare a lui Minda, doar că în partea opusă. Martinez a fost salvator și în finala Cupei Mondiale din 2022, contra Franței, când l-a blocat pe Kolo Muani la ultima fază și i-a apărat șutul lui Coman de la punctul cu var, la seria loviturilor de departajare.

4partide cu Emiliano Martinez în poarta Argentinei au ajuns la loviturile de departajare. Toate 4 au fost câștigate de „pume”

Mac Allister și Montiel au marcat ulterior pentru Argentina. Yeboah și Caicedo au punctat pentru Ecuador. Veteranul Nicolas Otamendi (36 de ani) a fost cel care le-a adus bucuria argentinienilor cu golul său decisiv din seria loviturilor de departajare.

Cum arată tabloul de la Copa America

Argentina s-a calificat astfel, la capătul primului meci din faza sferturilor, în semifinalele Copa America, unde o va întâlni pe învingătoarea duelului dintre Venezuela și Canada.

Pe cealaltă parte a tabloului, se întâlnesc Uruguay și Brazilia, și Columbia și Panama.

Argentina a câștigat de 15 ori Copa America, fiind cea mai titrată națională a competiției la egalitate cu reprezentativa din Uruguay.

VIDEO. Gheorghe Mihali: „M-am uitat o singură dată la meciul cu Argentina. Lui Prunea i-au tremurat mâinile”

Toni Kroos, discurs manifest despre imigrația din Germania: „M-aș simți inconfortabil dacă fiica mea ar ieși după ora 23 în Germania”
Florin Niță n-a mai suportat! A spus tot adevărul despre oferta lui Gaziantep: „Este foarte departe”
Nationala

Reacție de milioane la muzeul Maybach din Bavaria, la vederea imaginilor cu Gigi Becali reparându-și limuzina cu ranga

O echipă de fotbal poartă un nume inspirat de „opera” lui Stalin, unul dintre cei mai mari criminali ai umanității! Clubul e lider în campionatul țării care a făcut istorie la Euro 2024