INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARGENTINA

Argentina a învins cu scorul de 2-0 selecționata din Peru, asigurându-și calificarea în „sferturile” de la Copa America de pe prima poziție. +12   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 30 iunie 2024 10:50 / Actualizat duminica, 30 iunie 2024 10:57

„Pumele” au făcut spectacol în ultimul meci al Grupei A, din care au mai făcut parte Canada și Chile. Cu Lionel Messi rămas pe bancă în meciul disputat chiar la Miami, Lautaro Martinez a fost vedeta „pumelor” în acest meci. A decis meciul cu două goluri foarte frumoase, marcate prin două „scărițe” spectaculoase.

+8 FOTO

După o primă repriză în care peruanii au rezistat eroic, atacantul celor de la Inter Milan a „dezghețat” tabela imediat după pauză. În minutul 47, Angel di Maria l-a servit pe Lautaro cu o pasă extrem de spectaculoasă. Acesta a preluat, a intrat în careu, și l-a lobat pe Gallese cu o execuție de finețe.

Atacantul Interului a recidivat la faza din minutul 86, când a profitat de gafa unui fundaș advers și a marcat un nou gol prin același procedeu tehnic. Lautaro a ajuns la 26 de goluri în cele 60 de meciuri jucate pentru „pume”.

Argentina merge în „sferturile” de la Copa America, după ce a câștigat grupa cu maxim de puncte și golaveraj 5-0. În primele două meciuri, selecționata condusă de Walter Samuel a trecut de Canada (2-0) și Chile (1-0). Canadienii s-au calificat și ei de pe locul secund, cu 4 puncte, în timp ce Chile, cu 2 puncte, a fost marea dezamăgire a acestei ediții. Peru a terminat ultima în grupă. cu un singur punct.

În „sfeturi”, Argentina va da de echipa care va încheia pe locul secund în Grupa B. Acolo, Ecuador și Mexic ocupă pozițiile 2 și 3 și se vor întâlni într-un meci direct luni, 1 iunie, de la 03:00.

Cu 16 trofee câștigate la Copa America, actuala campioană mondială este văzută de specialiști drept principala favorită la acest turneu final.

VIDEO. Florin Niță prefațează meciul din optimile Euro 2024 cu Olanda: „Vreau să câștigăm în 90 de minute, am încredere în echipă”

„Îmi e milă de el” » Răducioiu îi cere retragerea lui Cristiano Ronaldo: „Neputință, e obsedat”
Euro 2024
Cum arată primul 11 gândit de Edi Iordănescu în România - Olanda + Toate informațiile din Germania, de la 5 reporteri GSP
Nationala
Problemă de ultim moment la națională: titularul nu s-a antrenat și e incert pentru meciul cu Olanda!