INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COPA AMERICA

FOTO + VIDEO Finala Copa America, dominată de haos: start întârziat 80 de minute » Messi, în lacrimi din cauza unei accidentări grave

Articol de - Publicat luni, 15 iulie 2024 07:52 / Actualizat luni, 15 iulie 2024 10:52

Argentina este noua și vechea campioană de la Copa America. Reprezentativa „pumelor” și-a apărat în fața Columbiei titlul cucerit la ediția din 2021, grație golului marcat de Lautaro Martinez în minutul 112. S-a încheiat 1-0.

Finala Copa America a început la 04:20, ora României, deși era programată la 3:00. Întârzierea de 80 de minute a fost provocată de fanii columbieni, care au creat haos pe stadionul Hard Rock din Miami. S-au luat la bătaie cu forțele de ordine și au forțat intrarea fără bilet la meci.

Lionel Messi ridicând trofeul Cupa America / Foto: AFA - Seleccion Argentina (X - Twitter)
Argentina - Columbia, finala Copa America / Foto: Imago Images
+8 FOTO

Lionel Messi a trăit sentimentele lui Cristiano Ronaldo din finala EURO 2016

Pe parcursul jocului, Messi (37 de ani) a fost înlocuit cu Nicolas Gonzalez. În minutul 66, Leo a părăsit terenul în lacrimi din cauza unei accidentări grave suferite la gleznă.

Căpitanul „pumelor” a tras de el cât de mult a putut pentru a-și ajuta naționala, însă a trebuit să ceară să fie schimbat, într-o manieră asemănătoare cu ce a pățit rivalul său, Cristiano Ronaldo, în finala EURO 2016. Și atunci Ronaldo a terminat cu zâmbetul pe buze, după ce Portugalia a câștigat CE în fața Franței, tot cu scorul de 1-0.

Lautaro Martinez, eroul Argentinei

Finala a fost una echilibrată, cu Argentina având o posesie de 45%, în timp ce Columbia a ținut balonul în 55% din timpul partidei. „Pumele” au avut 12 ocazii de a marca, dintre care 5 șuturi au fost pe poartă, în timp ce columbienii au fost periculoși în 20 de rânduri, trimițând balonul pe spațiul porții apărate de Emiliano Martinez de 9 ori.

Cu toate acestea, indicele care se referă la numărul de goluri așteptate în partidă a scos în evidență că Argentina a fost echipa mai periculoasă. „Pumele” au avut 1.41 goluri așteptate, în timp ce columbienii au înregistrat 1.22.

Câștigătoarea Copa America a fost decisă în urma golului marcat de către Lautaro Martinez, în minutul 112, din pasa livrată de Lo Celso. Aflat pe partea dreaptă a atacului echipei sale, vârful l-a învins pe portarul Vargas, într-o situație de tip 1 contra 1, cu o execuție plasată la colțul lung.

Martinez a intrat pe teren abia în minutul 96, din prima repriză a prelungirilor, în locul lui Alvarez. Atacantul lui Inter Milano a semnat a 5-a sa reușită la Copa America. Lautaro Martinez a ieșit golgheterul competiției.

Argentina a câștigat pentru a 16-a oară Copa America

În urma acestui rezultat, Argentina a cucerit pentru a 16-a oară în istoria sa Copa America, fiind cea mai titrată națională din istoria competiției. „Pumele” s-au desprins pe primul loc de Uruguay, cu 15 trofee, și de Brazilia, care completează podiumul cu 9 Copa America adjudecate.

Pe lângă un nou trofeu major în palmares, Argentina și-a asigurat, în urma câștigării finalei, suma impresionată de 16 milioane de dolari, mai mult decât dublu față de cea de 6,5 milioane de dolari de la ediția Copa America din 2021.

Columbia a primit și ea 7 milioane de dolari în calitate de participantă în ultimul act al competiției.

Argentina o va înfrunta pe Spania în Finalissima.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Prima victimă importantă din mandatul lui Marius Șumudică la Rapid: „Nu mai rămâne”
Prima reacție a lui Neil Lennon, după ce Rapid l-a înlocuit cu Marius Șumudică

Dan Șucu vrea să-l demită azi pe Neil Lennon » Marius Șumudică, în discuții pentru a prelua Rapidul

Azi a avut loc tragerea la sorți pentru play-off-ul Cupei României Betano: Dinamo o întâlnește pe FC Voluntari, echipa lui Claudiu Niculescu