INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ISRAEL

Jucătorul dorit în vară de Gigi Becali la FCSB rupe plasele la noua echipă

Arnold Garita a marcat pentru Beer Sheva, foto: Instagram

Articol de - Publicat luni, 07 octombrie 2024, 15:04 / Actualizat luni, 07 octombrie 2024 15:05

Arnold Garita (29 de ani), atacantul dorit de Becali la FCSB în vară, a marcat cel de-al doilea gol pentru Hapoel Beer Sheva, noua lui echipă. Formația din Israel a învins-o duminică pe teren propriu pe Hapoel Ierusalim, scor 3-1, în etapa 6 din campionat.

Protagonist a fost și Antonio Sefer (24 de ani), cel care a marcat golul 2, după ce fusese trimis pe teren cu 13 minute mai devreme. Garita a fost pe lista campioanei României în această vară. Cele două părți au fost aproape să bată palma, însă mutarea nu s-a concretizat în ultimul moment din cauza faptului că vârful francez nu s-a prezentat la vizita medicală.

Rapid, anunț pentru GSP: „Îl sprijinim pe Marius Șumudică, este și va rămâne antrenorul echipei”
RAPID

Garita și Sefer au marcat în Israel

Garita s-a reorientat după ce nu s-a înțeles cu FCSB. A ajuns la Hapoel Beer Sheva, formație care a terminat pe locul 3 în campionatul Israelului în sezonul trecut. Aseară, vârful francez i-a adus egalarea echipei sale în minutul 57.

Garita a marcat în Israel, foto: X

Sefer, cel care a pierdut postul de titular în acest sezon la Beer Sheva, a fost trimis pe teren în minutul 70, după ce l-a înlocuit pe Dan Biton (29 de ani). Fostul jucător de la Rapid a marcat golul 2 pentru formația lui. 3-1 s-a făcut cu 10 minute înainte de final, după autogolul lui Omer Agvadish.

Sefer a marcat primul gol din acest sezon pentru Beer Sheva. E important de precizat faptul că oaspeții au avut doi jucători eliminați încă din prima repriză. Gazdele au avut de îndeplinit o formalitate în repriza secundă.

Antonio Sefer, foto: Instagram

S-a terminat 3-1 pentru Beer Sheva, formație care se află pe locul 3 în campionatul din Israel, cu 11 puncte acumulate după primele 6 etape.

Garita a atras atenția în tricoul lui FC Argeș în sezonul 2022-2023, cu 14 goluri în 40 de meciuri, dar s-a ținut tare în tratativele cu Becali, iar patronul a decis să renunțe la aducerea lui. Atacantul a semnat în vara lui 2023 cu divizionara secundă din Arabia Saudită, pentru care a adunat 35 de meciuri, 13 goluri și 4 pase decisive.

600.000 de euroe cota lui Arnold Garita, potrivit Transfermarkt

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Zeljko Kopic despre transferurile lui Dinamo și play-off: „Da, vreau, vedem, aștept. Avem o prioritate”. A oferit vești importante „câinilor”
Gigi Becali l-a desființat pe jucătorul FCSB-ului: „E dolofănel! L-am luat de șunci pe sub tricou, voi nu-l vedeți?”

EXCLUSIV „Pe băiatul meu îl cheamă Vladimir, după Vladimir Putin!” » O campioană a României, interviu fără rezerve: „Jocurile Olimpice NU au fost un succes!”

EXCLUSIV „Securistul era arbitru de Divizia C, voia să mă racoleze” » Interviu cu actorul Mihai Călin despre teatru, viața aspră din comunism și Revoluția din '89: „I-am dat două palme Claudiei, știam că glonțul face pneumonie”