INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER UNITED

Atac la adresa colegilor și a lui Erik ten Hag. „Trebuie să ne uităm cu toții în oglindă. Nu e numai vina jucătorilor!”

Christian Eriksen se află la al treilea său sezon la Man. United, sosind pe Old Trafford la două săptămâni după angajarea managerului Erik ten Hag / Foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 26 septembrie 2024 18:36 / Actualizat joi, 26 septembrie 2024 19:08

Christian Eriksen (32 de ani), mijlocașul ofensiv ce a deschis miercuri seară scorul pe Old Trafford cu o super execuție de la marginea careului, în meciul Manchester United - Twente (1-1), nu a menajat pe absolut nimeni în declarațiile sale critice. Danezul cu peste 100 de partide disputate în cupele europene s-a plâns de atitudinea „Diavolilor Roșii”, deși el este complice la golul încasat de la Sam Lammers în minutul 68.

„Acest egal se simte ca o înfrângere. Dai un gol și crezi că o să fie al victoriei și apoi e invers. Jocul nostru a fost departe de a fi suficient de bun, nu am dat 100%, ne-am ținut adversarii în viață și am plătit un preț scump pe tabelă la final”, a atacat starul trupei lui Erik ten Hag.

Eriksen: „Adversarii și-au dorit mai mult un rezultat bun”

Același internațional scandinav, care a pierdut mingea și a oferit ocazia contraatacului oaspeților, și-a continuat însă atacul devastator: „Cei de la Twente și-au dorit-o mai mult decât noi un rezultat pozitiv și remiza nu mi se pare justă. O simțim ca pe o înfrângere.

6goluri și 14 pase decisive are Christian Eriksen în cele 77 de meciuri jucate la Manchester United (4.833 de minute)

Dai un gol și crezi că o să fie golul victoriei și apoi e tocmai invers. Suntem mai ales dezamăgiți ca echipă și ne-am dorit mai mult. Dar a fost departe de a fi suficienți de bun pentru a o învinge pe Twente. Toată lumea se uită la ei înșiși. Toată lumea știe ce nu se poate întâmpla".

„Au făcut meciul vieții, au luptat pentru fiecare metru!”

„Încurcătură olandeză”, este titlul paginii din The Sun, în care apare cronica partidei Manchester United - Twente 1-1, din grupa de euroa League

Întrebat dacă a fost de acord cu comentariile lui Eriksen, Ten Hag a spus: "Da, ai văzut că a fost meciul vieții lor, au luptat pentru fiecare metru și noi nu am făcut-o și 99 la sută la sută nu este suficient.

Toți sunt jucători care marchează goluri. Avem nevoie să mai lucrăm la acest capitol ofensiv și e clar că am putea fi mai cinici în astfel de situații. Dar nu cred că a fost în seara asta singura problemă. Trebuie să omori jocul atunci când știm că avem unele probleme în a înscriem
Christian Eriksen, mijlocaș ofensiv Manchester United

Este o preocupare ca noi suntem foarte ambițioși și când ai ambiție trebuie să faci performanță. Problema e că trebuie să dai sută la sută, trebuie să ucizi jocul, să-ți termini adversarul. I-am ținut în viață la 1-0. Controlând jocul, trebuie să fii consecvent. În a doua repriză, am scăzut nivelul și am primit golul egalizator. Am fost pedepsiți pentru o greșeală din partea noastră.

104partide a bifat Christian Eriksen în cupele europene, reușind 16 goluri și 26 de assisturi, pentru Ajax, Tottenham, Inter și Manchester United

Danezul aruncă vina voalat pe atacanții lui Erik ten Hag

Fiind singurul marcator al serii de miercuri de pe Old Trafford, ca milocaș, Eriksen a fost deranjat de ineficientța acestora în fața porții echipei batave: „Am văzut în multe jocuri cât de mult am muncit și că de multe ori evoluția noastră a fost foarte bună, dar astăzi am unele critici de făcut!

8milioane de euro este cota de piață pe Transfermarkt a lui Christian Eriksen, care pe 15 iulie 2022 venea la parametru zero de la Brentford

„Nu numai echipa trebuie să se uite în oglindă, ci și eu fac parte din ea". Așa cum scrie The Sun, că atacanții adusși pe bani mulți la United, Joshua Zirkzee și Rasmus Hojlund, intrat în repriza a doua, au rămas din nou datori în trupa lui Erik ten Hag.

„Trebuie să înscriem, dar nu depinde doar de cei doi jucători. Rasmus abia a revenit după o acidentare. Dar avem în ofesnivă destui fotbaliști valoroși care pot marca, Bruno Fernandes, Marcus Rashford, Alejandro Garnacho ori Amad Diallo”, a continuat discursul acuzator purtătorul tricoului cu 14 pe spate al „Diavolilor Roșii”.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
7 detalii din FCSB - RFS care nu s-au văzut la TV » Ce a făcut Bîrligea imediat după gol + scene comice: „Lasă-te, bă!”
Stupoare pe Arena Națională! Ce a pățit când a vrut să-și ocupe locul de pe bilet: „Vin de 40 de ani, dar așa ceva n-am văzut în viața mea”

EXCLUSIV Caz ULUITOR în Liga 3: au folosit pe fals un sud-american pe post de român U19 și l-au prezentat arbitrului ca jucător surdomut și analfabet! » „Românii sunt niște jeguri!”

Mărturie printre lacrimi a campioanei olimpice Maricica Puică: „Deblocați rentele! Am făcut trei avorturi pentru performanță. Am pierdut trei băieței!”