INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

video+foto Barcelona – Athletic Bilbao 2-1 » Lewandowski și Yamal, eroii catalanilor și în a doua etapă din La Liga

FC Barcelona - Athletic Bilbao / Foto: Imago Images

Articol de , - Publicat duminica, 25 august 2024 11:21 / Actualizat duminica, 25 august 2024 11:21

BarcelonaAthletic Bilbao, meci contând pentru etapa a doua din La Liga, s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 2-1.

Toate rezultatele și programul etapei #2 din La Liga

Lamine Yamal a deschis scorul pentru catalani în minutul 24, printr-un șut din afara careului deviat imparabil pentru portarul Padilla de către un jucător al bascilor. Yamal și-a trecut în cont, de asemenea, în prima etapă a campionatului o pasă decisivă contra Valenciei.

Start perfect pentru Barcelona: două victorii din două meciuri!

Elevii lui Hansi Flick s-au văzut însă egalați în minutul 42. Sancet a transformat un penalty executat la semiînălțime. Portarul german al catalanilor, Marc Andre Ter Stegen, a sărit în partea opusă. Stoperul Pau Cubarsi a faultat în propriul careu, ceea ce a făcut ca scorul primei reprize să fie 1-1.

Învingătoarea a fost decisă în minutul 75, când Pedri a trimis o centrare în forță din interiorul careului bascilor. Padilla a respins balonul, însă a făcut-o până la Robert Lewandowski, care nu a iertat în poziție ideală de gol. Starul polonez a ajuns astfel la al treilea gol marcat în La Liga în două etape, după ce a semnat o dublă în Valencia – Barcelona.

După două succese consecutive în campionat, pentru elevii lui Hansi Flick va urma o deplasare pe terenul celor de la Vallecano, echipa fundașului dreapta român Andrei Rațiu.

De cealaltă parte, Athletic Bilbao o va înfrunta pe teren propriu pe Valencia în etapa a treia din La Liga. În prima rundă, bascii au remizat (1-1) acasă cu Getafe.

VIDEO. Rezumatul meciului Barcelona – Athletic Bilbao (2-1)

FINAL » FC Barcelona - Athletic Bilbao 2-1

+6 FOTO

FC Barcelona - Athletic Bilbao, echipele de start:

FC Barcelona (4-2-3-1): Ter Stegen - Kounde, Cubarsi, Martinez, Balde - Bernal, Pedri - Yamal, Raphinha, Torres - Lewandowski
Antrenor: Hansi Flick

Athletic Bilbao (4-2-3-1): Padilla - Lekue, Vivian, Alvarez, Berchiche - Vesga, Prados Diaz - Berenguer, Sancet, N. Williams - I. Williams
Antrenor: Ernesto Valverde

Stadion: Estadi Olimpic Lluis Companys
Arbitru: Jesus Gil Manzano / VAR: Valentin Pizarro Gomez

Clasamentul din La Liga

Informații înainte de meci. FC Barcelona - Bilbao, duelul celor doi prieteni, Lamine Yamal și Nico Williams

Barcelona va încerca să obțină a doua victorie consecutivă sub comanda noului antrenor Hansi Flick, când va primi în această seară vizita lui Athletic Bilbao (ora 20:00), pe Estadi Olimpic Lluis Companys.

În prima etapă a noului sezon din La Liga, catalanii au învins Valencia în deplasare, scor 2-1, în timp ce Athletic Bilbao a remizat cu Getafe, pe teren propriu, scor 1-1.

Partida dintre FC Barcelona și Athletic Bilbao va fi un duel special și între doi buni prieteni, dar adversari pentru cel puțin 90 de minute: Nico Williams și Lamine Yamal.

Lamine Yamal și Nico Williams, cu dansul care a cucerit Germania / Foto: Imago

Cei doi jucători au o relație extraordinară, pe care au consolidat-o la naționala Spaniei, după ce au cucerit Euro 2024 împreună.

Timp de mai multe săptămâni, Barcelona a încercat transferul lui Nico Williams, de la Athletic Bilbao, dar jucătorul nu a vrut sa plece de la echipa actuală, după insistențele familiei.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Victor Pițurcă e convins că FCSB a greșit grav cu transferul lui Daniel Bîrligea: „Cum să dai două milioane pe el?”
FCU Craiova a câștigat acasă, dar a încheiat meciul din Liga 2 în huiduielile asistenței. Secvențele din final i-au scos din sărite pe fani
Liga 2
În seara în care Cristina Neagu și-a anunțat retragerea, Dinamo a câștigat lejer la debutul în Liga Campionilor
Handbal

„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie