INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

VIDEO Bayern Munchen - VfB Stuttgart 4-0 » „Hattrick” pentru Harry Kane și bavarezii rămân lideri în Bundesliga

Articol de - Publicat sambata, 19 octombrie 2024 21:57 / Actualizat duminica, 20 octombrie 2024 00:30

Bayern Munchen s-a impus pe teren propriu în fața celor de la VfB Stuttgart, scor 4-0, în derby-ul etapei cu numărul 7 din Bundesliga.

Rezultatele etapei a 7-a din Bundesliga

După o prima repriză în care nu s-a marcat și în care jocul a fost unul echilibrat, trupa lui Vincent Kompany s-a dezlănțuit în actul secund.

„Harry Kane Show” pe Allianz Arena

Bavarezii au deschis scorul în minutul 57, prin Harry Kane, care a trimis un șut impecabil din afara careului, nelăsându-i nicio șansă lui Nubel. Omul cu pasa decisivă a fost Joshua Kimmich.

Atacantul englez nu s-a oprit aici și a reușit să mai puncteze de două ori, în minutele 60, respectiv 80, ajutându-și astfel echipa să se distanțeze pe tabelă.

Scorul final al partidei a fost stabilit de Kingsley Coman, în minutul 89. Pasa decisivă a venit de la Thomas Muller.

În urma acestei victorii, Bayern acumulează 17 puncte și își păstrează fotoliul de lider în Bundesliga.

De cealaltă parte, „șvabii” rămân pe locul 9, cu 9 puncte.

VIDEO » Rezumatul partidei Bayern Munchen - VfB Stuttgart (2-0)

În etapa viitoare din Bundesliga, Bayern o va întâlni pe Bochum, în deplasare, în timp ce VfB Stuttgart va primi vizita nou-promovatei Holstein Kiel.

Până atunci însă, trupa lui Vincent Kompany va da piept cu Barcelona, într-o super-înfruntare din UEFA Champions League, miercuri, de la ora 22:00.

Clasament Bundesliga:

Bayern Munchen - VfB Stuttgart » Echipele de start:

Bayern Munchen (4-2-3-1): Neuer - Guerreiro, Upamecano, Kim, Davies - Kimmich, Pavlovic - Olise, Muller, Gnabry - Kane
Rezerve: Ulreich - Aznou, Coman, Dier, Goretzka, Laimer, Palhinha, Sane, Tel
Antrenor: Vincent Kompany

VfB Stuttgart (4-2-3-1): Nubel - Vagnoman, Rouault, Chabot, Hendriks - Karazor, Stiller - Rieder, Undav, Leweling - Demirovic
Rezerve: Bredlow - Al Dakhil, Chase, Keitel, Millot, Mittelstadt, Stenzel, Toure, Woltemade
Antrenor: Sebastian Hoeness

Stadion: Allianz Arena (Munchen)
Arbitru: Tobias Stieler

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
În direct la TV, Gigi Becali l-a întrerupt pe George Simion, partenerul lui din AUR: „Chiar vreau să anunț chestia asta!”
Gyor a suferit a doua cea mai drastică înfrângere din istorie în Liga Campionilor la handbal feminin