INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

OFICIAL Bournemouth revine în Premier League! „Cireșele” au promovat matematic după 1-0 cu Nottingham

Bournemouth a promovat în Premier League // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat marti, 03 mai 2022 23:37 / Actualizat marti, 03 mai 2022 23:59

Bournemouth a promovat matematic în Premier League, la 2 ani după ce a „picat” în Championship.

În această seară, „cireșele” au învins-o pe Nottingham, 1-0, într-un meci restant din etapa 33 a ligii secunde din Anglia.

Cele 3 puncte acumulate au dus trupa antrenată de Scott Parker (41 de ani) la un total de 85, 6 peste rivala din această seară, ocupanta locului 3. Cu o etapă înainte de final, Bournemouth nu mai poate fi ajunsă.

Villarreal - Liverpool 2-3 » „Cormoranii” întorc scorul în repriza a doua și vor juca finala Champions League!
VILLARREAL - LIVERPOOL

Bournemouth a promovat în Premier League!

Este a doua echipă promovată matematic în Premier League, după Fulham, care se laudă cu 90 de puncte. A treia promovată va fi stabilită de un play-off la care vor lua parte echipele de pe locurile 3-6.

Nottingham va participa în play-off-ul de promovare și va termina sezonul pe unul dintre locurile 3 și 4. Cealaltă echipă sigură de prezența în play-off-ul de promovare este Huddersfield.

Bournemouth dă al doilea cel mai bun marcator al sezonului de Championship, pe Dominik Solanke (24 de ani), care a înscris de 29 de ori.

Victoria cu Nottingham a fost adusă de un gol marcat de Kieffer Moore în minutul 83.

169,6 milioane de eurovalorează lotul lui Bournemouth. Cel mai bine cotat jucător este mijlocașul stânga Todd Cantwell, evaluat la 20 de milioane

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Guvernul Britanic vrea să pună „sechestru” pe o sumă uriașă din vânzarea lui Chelsea » Ce ar urma să facă cu banii

Fază controversată în Villarreal - Liverpool » Gazdele au cerut penalty la intervenția lui Alisson

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”