INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Incredibil ce i-au strigat arbitrului care tocmai se accidentase

Sam Purkiss, accidentat în timpul meciului de astăzi // foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 26 octombrie 2024, 21:20 / Actualizat sambata, 26 octombrie 2024 21:25

În timpul meciului dintre Charlton Athletic și Wrexham, din liga a treia engleză, suporterii echipei oaspete l-au luat peste picior pe arbitrul Sam Purkiss, care s-a accidentat și nu a putut duce partida la bun sfârșit.

În urma egalului dintre Mansfield și Birmingham, scor 1-1, Wrexham avea șansa de a se apropia la doar două puncte de prima poziție, însă a călcat strâmb la Londra, contra celor de la Charlton Athletic.

A fost un meci spectaculos, cu 4 goluri, unul în minutul 90+7, și ceva ce nu vedem des în fotbal: accidentarea „centralului”.

Campionul mondial Gianluca Zambrotta, fermecat de un „tricolor” din naționala lui Mircea Lucescu: „Un adevărat maestru! Jucător de mare, mare calitate”
ITALIA

Ce i-au strigat fanii lui Wrexham arbitrului care tocmai se accidentase

Sam Purkiss, cel delegat să conducă această partidă, a acuzat probleme medicale la doar câteva minute după start, așezându-se pe gazon în minutul 11. El a primit îngrijiri medicale și a putut continua partida, însă doar pentru alte aproximativ 25 de minute.

Mai erau 10 minute până la pauză, când „centralul” titular a solicitat schimbul cu rezerva Alan Dale.

În timp ce Purkiss părăsea terenul, spectatorii din peluza oaspeților nu l-au menajat. Fanii lui Wrexham au pus sare pe rană și i-au strigat „centralului” că „nu ești apt să arbitrezi”, după cum relatează Daily Mail.

• Sam Purkiss este un arbitru de ligi inferioare, delegat de fel la meciuri din ligile 3 și 4, dar și la dueluri din primele tururi ale Cupei Angliei, respectiv Cupei Ligii Angliei.

Wrexham a deschis scorul pe „The Valley” prin autogolul semnat de Conor Coventry în minutul 16, gazdele au egalat prin Gillesphey ('23), apoi Wrexham a revenit în avantaj grație reușitei lui Andy Cannon ('72). Golul final, de 2-2, a venit în minutul 90+7, înscris de Godden din penalty.

• Rezultatul de astăzi face ca Wrexham să ajungă la 25 de puncte, unul sub Wycombe și 4 sub liderul Birmingham. Primele două clasate au jucat 12 meciuri; Wrexham are unul în plus.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Protest în fotbalul românesc » N-au mai rezistat și au întârziat startul meciului de azi: „5 luni fără salarii = 5 luni fără respect”
Liga 2
Zeljko Kopic, așa cum nu l-ai mai văzut! Reacția nervoasă îl interzice la derby-ul cu FCSB

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”