INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Chelsea, la prima înfrângere cu Thomas Tuchel! Scor neverosimil cu West Brom

Thomas Tuchel, antrenor Chelsea // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat sambata, 03 aprilie 2021 16:25 / Actualizat sambata, 03 aprilie 2021 16:42

Chelsea a suferit prima înfrângere sub comanda antrenorului Thomas Tuchel (47 de ani). Londonezii au fost învinși pe teren propriu de West Brom, scor 2-5, în etapa 30 din Premier League.

Chelsea a deschis scorul în meciul de pe „Stamford Bridge” în minutul 27, prin Christian Pulisic, care a trimis mingea în poartă din apropierea careului mic, după ce balonul a ricoșat din bară la capătul unei lovituri libere executate de Marcos Alonso. Totul s-a schimbat pentru „albaștri” în minutul 29, când stoperul Thiago Silva a primit cartonașul roșu. Fundașul brazilian a văzut al doilea „galben” după ce și-a doborât un adversar încercând să blocheze șutul acestuia.

Două „duble” în Chelsea - West Brom

Finalul primei părți a fost de coșmar pentru Chelsea. Matheus Pereira a înscris în minutele 45+2 și 45+4. Mai întâi l-a lobat pe Edouard Mendy după o pasă extraordinară primită de la portar, apoi s-a jucat cu fundașii adverși și a finalizat elegant, pe lângă portarul gazdelor.

Scorul a căpătat proporții majore în partea a doua. Callum Robinson a făcut 3-1 în minutul 63 cu un voleu superb de la 15 metri de poartă, iar Mbaye Diagne a marcat golul 4 în minutul 68, cu un șut deviat.

Chelsea a redus din diferență în minutul 71, prin Mason Mount, dar ultimul cuvânt le-a aprținut oaspeților, Callum Robinson reușind „dubla” în minutul 90+1 cu un lob elegant.

Chelsea, învinsă pentru prima dată cu Thomas Tuchel

Este prima înfrângere a lui Chelsea sub comanda neamțului Thomas Tuchel, care a preluat echipa la finalul lui ianuarie. Până la acest meci, Tuchel se putea lăuda cu 10 victorii și 4 egaluri.

Mai multe știri din Premier League:

„Ce rahat faci?!” » Pep Guardiola, răspuns inedit când a fost întrebat de transferul lui Haaland

Klopp îl atacă pe selecționerul Southgate: „Să nu-l chemi pe el e ca și cum ai renunța la Messi”

Spaniolii de la AS, despre viralul „optimilor”: „Cel mai curios gest de la Euro este cel al României”